Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reklam sektöründe kullanılan psikolojik numaralar nelerdir?

Bazı ürünleri satmak için bilinçaltına yerleşebilecek ve insanları etkileyebilecek bir takım yöntemler kullanılmaktadır. Hiç bir üründe ticaretinde onun insanlarda yaratacağı olumsuzluklar gösterilmez. Aksine getireceği olumlu yönler gösterilir.


  • Bir gıda reklamında onun zararlarının yararlarının yanında çok daha fazla olduğunu bilen herkes için pazarlama amaçlı olan ürünü övmek yerine ürünü sunan kişiye önem verilir. Örneğin biscolata reklamları buna güzel bir örnektir. Kızlar için reklamda önemli olan bisküviler değildir.


  • Ya bir jilet reklamında genellikle sakalları olmayan ve pürüzsüz bir yüzün bir kadın tarafından, yüzün okşanması ve öpülmesi klasiği vardır. O jiletin bilinç altında oluşturduğu algı bu durumla bütünleşir.


  • Ürün satmada ikna etme yolu reklamlar aracılığıyla yapıldığında, ikna süresi kısadır. Bu nedenle en kısa yoldan bilinci ve aklı etkileyecek yöntemler kullanılır. En çok bilinçaltına yerleşen kontrolsüz iç güdüler olarak bilinir. Buna da cinsel duygular en iyi yoldur. Seks kelimesi kullanılmadan bir çok üründe onu çağrışım yaptırılır. O ürüne bu şekilde insanlar yaklaştırılır. En güzel örneği ise parfüm reklamlarıdır...

  • Ülkenin popüler bireylerine reklamlarda kullandırılan ürünler onların satış oranını çok fazla artırır. Bu durum sadece reklamlarda yoktur. En çok dizilerde çaktırmadan o ürüne teşvik edilir. Bihter kolyesi, Hürrem yüzüğü, Behlül kıyafetleri vs.. Bu ünlü grubun kullandığı ürünler hayranları tarafından yoğun ilgi görür.
  • Reklamların olmazsa olması, dile dolaşan ve uzun süre bilinçaltına yerleşen sloganlardır. Buraya sayısız örnek verilebilir. Örnek olarak ' vay vay vay çantaya bak..' sloganı mavi markasını akla getiren bir slogandır. Bu şekilde bilinçaltına yerleşir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1312 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları