Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reklamlardaki paralar nasıl dönüyor?

Her yerde reklamlarla karşılaşıyoruz. Benim buradaki sorum ise internet ortamındaki reklamlar. Reklama tıklıyoruz ve tıkladığımızda hem site sahibi kazanıyor hem de reklamı veren kazanıyor. Acaba bu kazançlar nereden geliyor ki bu kadar büyük paralar dönebiliyor bu sistemde ? Gelir gider dengesi ne kadar ?Düzenle
Reklama tıkladığınızda reklamveren para kazanmaz aksine her click için para öder.
  • Paylaş
Standart reklamların aylık bütçeleri bellidir. Örneğin bir forum sitesine aylık 40 TL' ye reklam verilebilir. Ancak Google reklamları tıklama başına ücretlendirildiği için daha çok tercih edilir. Google reklamlarını ise Google'ye ücret ödeyerek şirketler sağlar. Buradaki önemli husus Google'nin reklam dönüşümünü yani reklam veren ile reklamı alan arasında bağlantı kurmasıdır. Örneğin Google bir şirketin reklamını aylık 100 dolara alıyor. Bin tane web sitesine tıklama başına 0,1 kuruştan dağıtıyor, dağıtılan siteler de bu reklam tıklanma oranı arttıkça kazanıyor (Google tarafından), reklam veren şirket ise bir yere reklam vermektense bin siteye reklam vererek kazanıyor. Google ise arada komisyoncu sistemi ile kazanıyor. Bu sistem reklam veren, komisyoncu, reklam alan şeklinde kazandırıyor.
  • Paylaş
Eğer bir siteye girip reklam karşınıza çıkıyorsa genellikle google reklamları oluyor Bu nedenle google reklamları girdiğiniz sitenin reytingini yükselatiyor ve google aramalarında top listesine giriyor. Normal reklam verenler pra kazanır site sahipleri para kazanmaz.

Sonuç olarak site sahipleri normal reklamları seçmiyorlar genellikle google reklamlarını seçerler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

613 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt