Bilmek istediğin her şeye ulaş

Renkli gözlü insanların nazar değdirdiği neden söylenir?

Batıl inançların arka planında, ırkçı (veya etnikçi) şartlanmalar yatıyor. Aslında, bu tür inançlar, ırkçılık yapmayacak kişilere ırkçılığı kamufle ederek kabul ettirebiliyor. Türkiye nüfusunun önemli bir bölümü kahverengi veya siyah gözlü. Renkli gözlüler eğer yabancı değilse Çerkez ve Muhacir nüfusta yaygın. Toplum içinde bu nüfusu dışlamak için ortaya çıkmış bir inanç. Bu yüzden tahtaya vurmak gibi batıl inançlardan daha tehlikeli. Prim verilmemeli.

Not: Renkli gözlülerle bağdaştırılmadığı şekliyle nazarın kendisi de bilimsel olarak dayanaksızdır ve dolayısı ile batıl inançtır ama belli bir etnik grubu hedef almadığı için bu halinden daha az tehlikedir.
  • Paylaş
7

Recep Şahin Sargın, Bilimsel dayanıksız olması batıl olduğu anlamına gelmez ki sonuçta bilim hala bir çok konuyu açıklayamıyor

Ceyhun Çakar, Birçok konuyu da açıklıyor ki bu da onlardan biri. Bilim için açıklaması (yanlışlama veya doğrulaması) oldukça kolay bir konu. Norveç'te Türkiye'den veya Mısır'dan daha fazla trafik kazası yoksa ki yok renkli göz nazar değdirmiyordur. Burada açıklayamama söz konusu değil. Yeterli açıklama var bu yüzden batıl.

Recep Şahin Sargın, En fazla intiharın yaşandığı ülkelerde Norveç gibi refah düzeyinin yüksek olduğu Kuzey Avrupa ülkeleri bakın bütün dünyanın nazarı nasıl da değmiş paraları var ama yaşamdan zevk almıyorlar :)

Ceyhun Çakar, En yüksek intihar oranları zengin kuzey ülkeleri değil, zengin olmayan kuzey ülkeleri veya zengin ülkelerin zengin olmayan bölgeleridir (Gröland ve Litvanya). Yani zenginliğin nazarı değmiyor; yalnızca gece olmaması ve bu nedenle insomnia'nın yaygınlığı intiharı artırıyor (Yani bu da bilimin açıklayabildiği konulardan).

Evet, intihar oranı olarak Norveç'ten iyiyiz. Yaklaşık, 50 refah ölçeği içinde birinde zengin kuzey ülkelerinden daha iyiyiz. Bunu arayıp bulup iyi ki biz bu ülkeler kadar zengin ve eğitimli değiliz demek, buna züğürt tesellisi deniyor sanırım.

Halk arasında daha çok trafik kazaları nazarla bağlantılanır, o zaman kahverengi göz gibi Türk özellikleri nazar değdiriyor olmasın. Belki renkli göz nazardan koruduğu için Norveç ve İsveç gibi ülkelerde daha az trafik kazası oluyordur da bilim bunu daha açıklayamamıştır.

Recep Şahin Sargın, Litvanya'nın yıllık kişi başına düşen milli geliri bizim 1.5 katımız. Yani bizden baya bir zenginler. İnsomnia filan yazmışsınız ama eğer Türkiye şartlarıyla toplum sorunlarıyla karşılaştırırsanız, Türkiyede ki şartlar intihar etmek için 10 kat daha mantıklı.

Ayrıca onu da arayıp bulup züğürt tesellisi filan yapmadım öncelikle ne ben ne de ülkem züğürt değil. Ayrıca ben eğitim seviyemi de onlardan yukarı çıkarmak için elimden geleni yapıyorum ve inandığım bir nokta da şu sizin jenerasyonu bilmem ama benim jenerasyonum özellikle bu saydığınız ülkelerin gençleriyle kıyas kabul etmez. Bence siz de biraz insanlarınıza inanın.

Ben baştan beri trafik kazası filan demedim çürük bir örnek verip sonra onun üstünden beni çürütmeye çalışmanız gülünç geliyor. Ben nazar gibi bir olayın olduğuna inanıyorum bu kadar basit bilim her şeyi açıklar diye böyle körü körüne bir bağlılık bilimin doğasına aykırı bilimin temel ilerleme mantığı kendini çürüterek ilerlemektir zaten . Ha isterseniz bende buraya sayfalarca bilimin açıklayamadığı olay örneği yazabilirim ama gereksiz bunlar. Dikkat edin göz nazardır trafik kazası yaptırır renkli göz kesin nazar değdirir filan demedim sadece bilim her şeyi açıklayamıyor dedim

Ceyhun Çakar, "Litvanya'nın yıllık kişi başına düşen milli geliri bizim 1.5 katımız. Yani bizden bayağı zenginler." (Sizin sözünüz, ki dediğim gibi Norveç, İsveç'in yanında fakirdir.)

"ne ben ne de ülkem züğürt değil." (sizin sözünüz).

züğürt: Parasız, yoksul, meteliksiz olan (kimse) (TDK'dan aldım. )

Demek ki biz İskandinav ülkelerinin fakir olanlarına göre bile 1.5 kat daha fakiriz. Ama onlara göre züğürt (yani fakir) değiliz.

"Dikkat edin göz nazardır trafik kazası yaptırır renkli göz kesin nazar değdirir filan demedim sadece bilim her şeyi açıklayamıyor dedim." demişsiniz. Tabi "renkli gözün nazar değdirmesi" hakkındaki yanıtıma bilim herşeyi açıklayamıyor diye yanıt verince, ben de bu herşeyden bilimin karadeliklerlerdeki tekilliği anlamalıydım ama nedense "renkli gözün nazar değdirmesi"'ni anladım. Garip.

Salt Norveç'i alayım. Bu ülkenin bizden bebek ölüm oranları daha iyi, trafik kazaları daha az, kadına şiddet çok daha az, aile içi şiddet daha az, üniversiteli oranı daha fazla, ortalama yaşam süresi daha fazla, daha çok bilim adamı sanatçısı var. Buna benzer belki 50 ölçekte bizden iyi ama intihar oranı bizden daha kötü demek ki onlara intihar açısından "bütün dünyanın nazarı değmiş" (renkli gözlüler ya) ama bizim kötü olduğumuz alanlar onları zaten hesaba katmaya gerek yok. Bilim kendini çürüterek ilerler ama çürüttüklerine ancak sağlam bir neden olursa geri dönüp bakar. Nazar çürüttüklerinden. Eğer nazarı batıl kabul etmezsek dünyanın düzlüğüne inanmayı da batıl kabul edemeyiz.

Haklısınız benim neslim de daha yeni nesil de Norveç, Danimarka gibi ülkelerin nesilleriyle kıyaslanamayacak durumda. Bu ülkelerin Matematik, Fen gibi alanlardaki başarılarını ölçen PISA sonuçları ortada. Bu konuda Japonya ve Kore ile birlikte onlar en iyiler biz ise OECD içinde son beşi kimseye kaptırmıyoruz. Eğer bilime gerekli önemi verip nazar, astroloji, kuantum olumlama gibi batıl şeylerden kurtulursak onlara yetişebilen ve hatta geçebilen bir nesil yetiştirebiliriz. Çabam bunun için.

Recep Şahin Sargın, Bu yeni nesil yetiştirme işini genç bir kişiyi züğürt olduğuna ikna etmeye çalışarak mı yapıyorsunuz gayet başarılı gerçekten... Bakın daha basit açıklayım benim 20 liram var ama onların fakirinin 30 lirası var yani benden daha iyi durumda parası var sonuçta ama benim de 20 liram var züğürt ne demek sizin de yazdığınız gibi "parasız, yoksul, meteliksiz olan kimse" peki bize bakalım tekrar fazlasıyla meteliğim var ve bu kelime beni ve ülkemi karşılamıyor.

Ben dedim ki bakın tekrar söylüyorum nazar diye bir olay var buna inanıyorum dedim ülkeyi falcılara büyücülere bırakalım mı dedim sanki sadece bunun var olduğunu söyledim dünyanın düzlüğüyle yuvarlaklığıyla da bir alakası yok bunun. Bilim de insanlar tarafından ortaya konmuş geliştirilmiş bir olgu bunu eleştirmem de yanılabileceğini iddia etmem de ne var onu da anlamadım bilim felsefesinin temeli eleştirel bakış değil midir?

Unutmadan "Renkli gözün nazar değdirdiği neden söylenir?" sorusunu cevaplamak istesem sizin cevabınıza alt yorum yapmazdım yukarıda soruyu yanıtla seçeneğini görebiliyorum. Sadece yanıtınızda benim dikkatimi çeken noktaya dokunmak istedim bu kadar.

Renkli gözlü insanların böyle bir özelliğini bilmiyorum. Ama Erzurumlu İbrahim Hakkının Marifetname'sinde renkli gözlü insanların daha az güvenilir ve sorun çıkartma ihtimalinin yüksek olduğu yazılıdır. Gözleri çekik ve küçük insanlar daha çok nazar eder.
  • Paylaş
Nazar Şamanist bir inanıştır, nazar boncuğu da, kurşun döktürme de o zamanlardan kalmadır. Büyü ve karşı büyü... İslamiyet'de nazara inanmak Allah'a şirk koşmaktır, din alimleri hala Kur'an'da nazar olup olmadığını tartışırlar yani yoktur. Böylece metafizik açıdan bile bakınca nazar saçmalıkken gerçek yani fiziksel evrende öyle bir şey hiç yoktur. Hele hele renkli gözler nazar deydirecek olsa NASA'nın bütün uzay araçları düşerdi.

Renkli göz oransal olarak az bulunduğundan insanlara hep yabancı gelmiştir. Malum batıl inançlı bir insan yabancı olan her şeyden korkar. İnsanların alışık olduğu koyu renkli gözlerden hisleri okumaktır. Renkli gözler yabancı geldiğinden onlardan insanların hisleri kolayca görülemez. Zaten koyu renkli gözlerden de görülemez de görüldüğü zannedilir ama renkli gözde görüldüğü de zannedilmez, zaten az bulunduğundan o kadar ilginçtir ki o gözlere bakınca insan onların rengine dalar duygu okumaya çalışmayı unutur. Bu durum solak boksöre karşı dövüşen sağlak boksör durumuna düşürür insanları. Solak alışıktır diğerlerine yumruğun nereden geleceğini bilir ama sağlak karşısındakinin hareketlerini tahmin edemez. Renkli göz de aynı hesap. Siz hiç renkli gözlü birinin renkli göz nazar değdirir dediğini duydunuz mu? Hatta durum solak boksörde de renkli gözlü insanda da aynıdır, bu ikisi de normal olana yani sağlak boksöre ya da koyu renk gözlere alışıktır hatta onlar da kendileri gibi olanları çözmekte zorlanırlar.

Nazar batıl inançtır, renkli gözün daha fazla olan nazarı daha da batıl inançtır, batıla batıl da olsa bir inanç olduğundan dogmatik insanlar inanır ama dogma zaten batılı yasaklar. Tam bir kısır döngüdür bu. İnanıyorsanız batıla inanmayın çünkü dinde yasak, inanmayan zaten batıla da inanmaz. . .
  • Paylaş
Türlü nedenleri yok değil. Kimi kulağa mantıklı geliyor tabii. Tam olarak nedenini biliyorum da diyemem ama bizzat doğduğum yerden akraba içinden gelmiş, yaşanılmış hikayelerin olduğunu biliyorum. İstisnasız sonucun hep nazara bağlanabileceği mavi renkli ve bakışı o yönden etkili insanların, diğer bazı kimselerin hayatına ne tür etkilerde bulunabildiğine dair yaşanmış hikayelerdi bu duyduklarım. Hoş, somut kanıt isteseniz olaya bir şüpheci gibi yaklaşıp "bir sonucu diğer bir sebebe niçin başladın" diye önce ben sorarım zaten. :) O yüzden bunun bilimselden ziyade metafiziksel bir yanı olduğunu belirtmekte fayda var.

Diğer yandan islami şarkın kültürünün kökenine karışan hristiyanlığı ve garpçılığın adeta temellerini atan akdeniz kültüründen ileri islami fikir akımlarını yan yana getirirsek kimin eli kimin cebinde, belli değil tarzında bir sonuç çıkacağı kesindir. Çünkü dünya üzerindeki sayısız kültür, bir veya birden çok kültürden pek çok kere etkilenmiştir. Gazali'deki mistisizmin incilden gelmesi gibi.

Öte yandan insan beyninin bile bir yandan iyileştirici gücü varken, diğer yandan yok edici gücü de olduğu bilinmektedir. Yani nazarın bir de bu yönü var diye düşünüyorum yani bir karşıdan, bir de bizden. Yine de göz müdür, nazar mıdır bilinmez ama açıkçası bu devirde insanı nazar çarpmasa bile açlık ve sefalet içinde hayata tutunmaya çalışanların, sözüm ona vicdanlı zenginleri çarpacağı kuvvetle muhtemel. İlla da bir şeyin çarpması gerekiyorsa yani.
  • Paylaş
Göz renkleri içinde mavi gözün daha çok nazar değdirdiğine inanılır. Çünkü parlak olan nesneler kendine çarpan ışığı çok iyi yansıtır. Bu da karşısındakini bilinçaltında rahatsız edebilir ve bu şekilde düşünmesine sebebiyet verir. Tabi bunun yanında Göz renginin farklılığı nazar üzerinde tek başına etkili değildir ancak yine de bağlantılı olduğunu etrafınızdaki insanların üzerinizdeki etkisini gözlemleyerek görebilirsiniz . Fakat gıpta edilecek bir yönünüzünde olması şart ;)
  • Paylaş
Hurafedir...
  • Paylaş
Karşı taraf katlanamadığı içindir.. .
  • Paylaş
Eskiden taş devrinde lens mi vardı . içe işleyen güzel gözler gördü mü hemen kiskanmaya başlıyor insan akabinde lens diyecek hali yokya nazari yapistirmiş :) ah bu haset varya insana neler yaptırıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

345 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt