Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reponsive Web ne demektir?

Responsive kelime manası olarak "duyarlı" demektir diyebiliriz. Responsive web ise, aslında responsive design diyelim buna, duyarlı tasarım demektir. Yani bir web sayfası düşünün ki, masaüstü pc ile görüntülediğinizde genişçe sayfa duruyor ve aynı sayfaya cep telefonu ya da tablet ile girdiğinizde ekran ebatlarına duyarlı biçimde ölçüleniyor.

Responsive design son dönemde çok kullanılan ve etkili bir yöntem. Ancak teknolojinin gelişmesi ile beraber bu tür teknik düzenlemeler yeni kurulan web siteleri için büyük bir avantaj iken eskiden kurulmuş milyonlarca web sitesi için ise tam bir sorun. Çünkü mevcut yapıyı direk olarak yeni bir yapıya geçirmek çokkolay bir iş değil (kapsamlı web uygulamaları için söylüyorum) . Facebook gibi koskoca bir platformun bunu yapması zor olduğu kadar mümkün çünkü ellerinde çok büyük bir kaynak var.

Responsive tasarım için kullanılan yöntemlerin en basiti tasarımınızı yaparken CSS dediğimiz kodlamalar da belli ekran ölçü aralıklarına göre farklı ölçülere uygun kodlama yapılmasıdır.

Twitter, Bootstrap adı ile anılan bir ürünü ile bunu daha kolaylıkla yapmanıza imkan veriyor.
  • Paylaş
Genel manasıyla yapılan tasarımın her çözünürlüğe uygun olarak çalışmasıdır. Web platformunda bir site responsive prensibine uygun tasarlanırsa, yatay genişlik değiştiğinde site kendini o çözünürlüğe uyarlayarak çalışır. Buradaki anahtar kelime yatay genişliktir. Bu iş kullanılan birçok framework var. Örn. Twitter'ın ürünü Bootstrap.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

592 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt