Bilmek istediğin her şeye ulaş

Responsive tasarımla yapılan web sitesi, işlevsellik ve tasarım açısından Mobil Yazılım'ın yerini tutabilir mi?

Not: Responsive tasarım tecrübem yok. Yani sonuçta Java veya Objective-C öğrenmek zorunda kalmayız böylece.Düzenle
Responsive tasarımın yakın bir zamanda mobil uygulamanın yerini alabileceği düşünülüyor. Responsive bir internet sitesini tek tıkla ulaşılabilir hale getirmek veya google market (veya diğerlerine) eklemek çok zor değil (böyle mobil app'a ait analizlerden yararlanabilirsin). Responsive siteyi phonegap'te çalıştırmak hatta tıklanınca siteyi açanphonegap'te bir app yazmak yeterli.


Bunun şu anda olmamasının temel nedeni ise javascript hala Java veya Object C kadar güçlü değil. Yani mobil app'ın birebir responsive karşılığı aynı işi daha yavaş yapıyor. Tabi, yüksek performans istemeyen işlerde html5+css3+javascript kullanmak, mobil app'ı her platform için (android, iphone, windows) ayrı ayrı farklı dillerde yazmaktan kurtarıyor (ki şu an windows'ta toparlardığı ve yaygınlaştığı için bu önemli).

Bununla birlikte javascript güçleniyor. ECMAScript6'nın yazılmasındaki temel motivasyon bence bu ve yeterince güçlenince mantıklı yöntem uygulamayı HTML5+CSS3+javascript ile yazıp bunu hep site hem uygulama (her üç platform için de) olarak yayınlamak olacak.

sitepoint.com/10-web-predictions-2014-re... bu sitedeki 2. Maddeye bir bakabilirsin. Yazar bunun 2014'de olacağını düşünmüş. Kısmen böyle bir eğilim olmasına rağmen 2014'te olmadığını söylüyor. 2015'te de açıkçası zor. ECMA6'nın browser'lar tarafından desteklenmesi ve performansının iyice artması gerek.


Not: Yuakrıda, native uygulamanın kamera, mikrofon gibi platformun fiziksel aygıtlarına ulaşmasına gerek olmadığını varsaydım. Böte bir gerek varsa natvie uygulama kullanmak mecburidir ve öngörülebilir gelecekte de öyle kalacak gibi. Ama bu belki gelecekte node.js ile yapılabilir.
  • Paylaş
1

Unluckypod, Ayrintili bilgi icin tsk ederim..

Tutmaz. En basitinden şöyle düşün senin uygulamanı mobilde kullanmak isteyen kişi telefonundan, tabletinden tarayıcıyı açıp adres yazmak zorunda olacak. Uygulaman olursa tek tık. Kullanım kolaylığı önemli bir detay. Bunun dışında mobil yazılımlar için geliştirlmiş analiz servislerini kullanarak kullanıcıların hakkında detaylı bilgilere erişebilirsin. Bu da daha kaliteli bir hizmet vermeni sağlar. Yapacağın yenilikler için elinde istatistiki veriler olur. Ayrıca daha kurumsal bir izlenim bırakırsın. Projenin detaylarını bilmediğim için genel bir cevap verdim.
  • Paylaş
3

Unluckypod, Soylediklerinize katiliyorum.peki ayni tasarim ve islevsellik saglanabilir mi?aslinda tek merak ettigim bu simdilik.

Rasim Andıran, Aynı tasarım ve işlevsellik derken? mobil yazılımda sitenin tasarımı ve işlevselliğini mi istiyorsun? işlevsellik kesinlikle sağlanabilir. Çok basit yaklaşalım mobil uygulamayı zaten o cihaz için geliştiriyorsun o cihaz üzerinde işlevsel olmama ihtimali yok. Kullanıcı bilgisayardan siteye girdiğinde neler yapabiliyorsa hepsini hatta daha bile fazlasını yapabilir. Tabi bunlar tasarıma da bağlı. Mobil cihazlar için işlevselik düşünülerek yapılmış bir tasarım olmalı. Birebir site tasarımını kullanmak yerine temel renkleri, temel dizaynı (örneğin sitenin renkleri mavi ve yeşilse ağırlıklı o renkler kullanılır, site flat design ise uygulama da flat olur vb.) kullanarak işlevsellikten ve kullanım kolaylığından ödün vermeden tasarım tarzını da koruyabilirsin.

Unluckypod, şöle söyliyim mesela inploidin websitesi ile mobil tasarımı tamamen farklı doğal olarak. mesela örnek;inploidin mobil tasarımının ve işlevselliğinin aynısını responsive ile sağlayabilirmiyim?(tabii jquery destekli)

İlerleyen zamanlarda olabilir ama şuan için malesef zor ama ikisinini kullanarak çok güzel şeyler başarmak mümkün.. Mobil uygulama ile telefona hakim olurken normal bir site ile herşeye hakim olmak zor. Özellikle en büyük sıkıntı şarj olayı. Web tabanlı uygulamar şarjı daha hızlı tüketiyor. Örnek olarak Tango ve Whatsapp arasındaki farkı görebilirsiniz.. Tango resmen şarjı kısa sürede tüketiyor.. İşlevsellik olarak kıyaslamak zor ama insanlar şarjlarını hemen tüketen yazılımlardan nefret ediyorlar. .
  • Paylaş
Responsive bir uygulamada Javascript ile native tarafa komut gönderilebiliyor. Böylece Javascript'in yetişmediği yerde native'den yardım alabilirsiniz. Bu yetenekleriyle responsive denen kavram mobil tarafta güçlü bir alternatif. Kavram olarak; Hybrid Mobile Development
  • Paylaş
İşlevsellik açısından tutmaz. Tasarım açısından ikisinde de aynı tasarımı kullanmanız mümkün. Responsive bir tasarımınız varsa mobil uygulamanızı birebir, websitenizi mobil tarayıcıda açtığınızda görünen tasarımla yapabilirsiniz. Uygulamanızın hızlı olmasını istiyorsanız html olarak hazırlayıp sadece dinamik olarak gelecek içeriği javascript ve json ile inetterneten almanız işlevselliği arttıracaktır. Yani bir mobil uygulama yapıp siteyi uygulama içi tarayıcıdan açmak yerine, sitenin tüm dosyalarını uygulamanıza gömüp sadece değişiklik gerektiren içeriği internetten çekecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu işi tüm mobil cihazlarda çalışacak şekilde yapmanızı sağlayan bir sürü framework var.
  • Paylaş
Yazılımın işlevselliği arttıkça web tarayıcıları bu işlevleri desteklemeyebiliyor işte bundan dolayı baştan bir mobil yazılım yapmak gerekli hale geliyor. Mobil yazılım farkı bu. Mesela Vine programındaki video kayıt özelliğini web tarayıcıda yapamazsın , telefonun işlevlerine anında hakim olabilecek ayrıca özel bir yazılım gerekiyor ki vine yazılımın amacı bu. Tarayıcı bu işlevi desteklese neden ayrıca vine programı yapsınlarki? Yani tasarım ve mobil yazılım arasında böyle bir durum sözkonusu.

Responsive Tasarım, Mobil yazılımın önüne geçmekten çok "web sayfalarının işlevselliğini arttırdı" diyebiliriz. Örneğin haber sitelerinin mobil yazılımlara ihtiyacını azalttı; koskoca web sayfasını ve içeriği ekrana göre adapte edebilen bir web sayfası olanağı verken ayrıyetten mobil program yapılmasına gerek kalmaz diye düşünüyorum.. Ama tamamiyle mobil yazılımın önüne geçemedi Örneğin; Vine için pek bişey değişmedi.

Ekran boyutları çok çeşitlendi haliyle hem mobil yazılımda hem de mobildeki standart web tarayıcıda ekrana göre uygun bir şekilde esneyebilen (responsive) tasarım (veya arabirim) kullanılması gerekiyordu ki yaptıkları bundan ibaret.

Mobil İşletim Sistemleri

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

179 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt