Bilmek istediğin her şeye ulaş

Restoranlarda yapılan köftelerin lezzetli olmasının sebebi nedir?

Et yemekleriyle aram oldum olası iyidir. Yemeyi de yapmayı da severim. Bir çok kaynaktan araştırıp, deneyerek bulduğum mükemmel (tabii benim ve misafirlerim için) köfte tarifi şöyle:

 1. Etin kalitesi en önemli kısım. Süpermarket etleriyle güzel köfte yapmanız şans işidir. İyi bir mahalle kasabı 3-5 TL fazla paraya bu sorunu çözer.
 2. Dana-kuzu (%50/%50'den %70-%30'a kadar, damak tadınıza bağlı) karışık kıyma kullanılması gerekir. Bir çok kasap köftelik kıyma dediğinizde nasıl hazırlayacağını bilmiyor, kendiniz özellikle ne istediğinizi anlatmalısınız. (Kıvırcık satıyorum diyen kasaba gidin, kokmayan tek kuzu eti kıvırcıktır.)
 3. Mutlaka kuyruk yağı katılması gerekir. (Bir kiloya 100-150g)
 4. Kıymanın mutlaka iki kere çekilmesi gerekir.
 5. Soğanların suyunun sıkılmış olması gerekli. Soğan da abartılmamalı, bir kilo kıymaya 3-4 küçük soğan işinizi görecektir.
 6. Bir kilo kıymaya üç dört dilimden fazla ekmek içi karıştırılmaması önemli. Eğer ekmeği ıslatmışsanız suyunun iyice sıkılması gerekir. Ekmek ufalanacak kadar kuruysa ıslatmayın.
 7. Karabiber ve keyfe göre belki kimyona abanılmaması gerekli, başka baharat katmanıza aslında gerek yok ama illa da isterim derseniz onlar da cüzi miktarlarda katılmalıdır. Unutmayın ki güzel baharatlandırılmış bir yemekte baharatlar bir lezzet bütünü oluştururlar, lezzetleri genel lezzetin içinden tek tek seçilemez.
 8. Yapışmanın yoğrulma sayesinde sağlanması, yumurta kullanılmaması gereklidir. (gücünüze ve hızınıza bağlı olarak 15-20 dakika iyice yoğurun)
 9. Köfte harcının en az bir kaç saat önceden iyice yoğrulup dinlendirilmesi gerekir. Bir gün öncesi daha da iyi olur. Köfteleri yapıp öyle de dinlendirebilirsiniz, böylece elleriniz iki kere bulaşmaz.
 10. Izgaranın kalitesi de önemli. Bu, evde mangal ya da dökme demir ızgarayla sağlanabiliyor.
 11. Köftelerin önce bir tarafı hafifçe sararıncaya kadar kızartılmalı sonra diğer tarafı tamamen ve ardından ilk taraf tamamlanmalı.
Bu şartları sağladığınızda evde yapacağınız köfte de en az restorandaki kadar lezzetli olacaktır. Test edildi, onaylandı C: Afiyet ola...
 • Paylaş
1

Eryaman Et Ve Balık, Köfteye hiç bir zaman kuyruk yağı koyulmaz. Kuyruk yağı adana veya Urfa yapımında olur. Köfte, etin daha yağlı kısmı olan döş etinden yapılırsa daha lezzetli olur. Lezzeti daha da arttırmak isterseniz bir kilo kıymaya yaklaşık yüz gram kadar kavram yağı koyabilirsiniz. Bu yağ çok çabuk donar ama köfteye farklı bir lezzet katar.

Restoranlardakilerin neden daha lezzetli olduğunu bilemem ama evde yaptığınız köftelerin daha lezzetli olması için bir kaç ipucu yazmak isterim;

Fast Food


Doğru et kullanımı önemli,

Kıymayı ve yağı birkaç dakika yoğurup dolaba kaldırın,

Doğradığınız soğanları bir gün kadar dolapta bekletirseniz daha güzel olur. Soğanın suyunu sıkabilirsiniz, soğanın kendisi daha önemli köfte için.

Baharatlar önemli; kimyon, karabiber, kırmızı biber, kekik, kişniş... İnegöl köfte için birazcık karbonat ekleyebilirsiniz.

Köftenizin içine katacağınız bayatlamış ekmeğinizi su da ıslatmak yerine et suyunda ıslatırsanız köftelerin daha lezzetli olduğunu farkedeceksiniz,

Köfteleri bir gün bekletin, dolaba koymadan önce de 10 dakika kadar yoğurun sonra dolaba kaldırın, bir 15 dakika sonra bir 10 dakika daha karıştırın.

Yumurta kullanmayalım, köfteleri bir gün bekleteceğimiz için yumurtaların beklemesi kokusunu ağırlaştırıyor.
Kömür ızgarasında pişen köfteler çok lezzetli olacaktır. Eğer kömür ızgarası bulamıyorsanız köfte yağ miktarını biraz azaltabilirsiniz.
 • Paylaş
Bence iyi restoranlara gitmek lazim...
 • Paylaş
Annemin çocukken bize kızışı aklıma geldi...

Benim evde yaptığım mis gibi köfteyi neden böyle sevmiyorsunuz. Dışarıda tatlı geliyor :))

Bence bir çok restoranın köfteyi pişirmek için uygun ızgara veya mangal kullanışından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Ne restoranı yahu babam mangalda bi köfte yapsın da siz onu yiyin asıl! :)
 • Paylaş