Bilmek istediğin her şeye ulaş

Reverse Engineering (Tersine Mühendislik) hakkında ne düşünüyorsunuz? Önlemenin yolları nelerdir?

Reverse Engineering hakkında siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bana göre önlemek hiç de mantıklı değil.
Telefonu düşünün mesela, yapıldı ve patenti alındı. Ancak kimse nasıl çalıştığını bilmiyor ve o alet üzerindeki gelişme, patent sahibi şirketin çalışması kadar gelişebiliyor. Dediğin gibi reverse kısmın önü de kesilmiş ve hiçbir şekilde incelenemiyor. O halde, şu an kullandığın telefonun üretimi belki 25 belki de 125 yıl gecikebilirdi.
Reverse Engineering aslında öyle sanıldığı gibi sadece eldeki malzemeyi inceleyip aynısını üretmek gibi dar bir alanda incelenmemeli, Çinli arkadaşların büyük çoğunluğunu bir kenarda tutarsak...
Ayrıca Bu işi icra eden kardeş de sadece üretim amaçlı değil; bakım ve onarım amaçlı olarak da kendi alt başlığını üretmiştir.
Bu soruyu sadece yazılım başlığı altında sormak da değerlendirmek de bana göre yanlış. Benim yazdığım kodu kullanarak başkaları zengin olacak diyorsan, bu da ilk başta senin gelişime karşı ve bencil birisi olduğun anlamına gelir. Çünkü sen de kod yazarken başkalarının oluşturduğu sistemi temel alarak, onun üzerine bir şeyler katarak, geliştirerek bir bakıma reverse engineer oluyorsun. Önce kendi sistemini geliştireceksin ki bunun için transistöre alternatif bir eleman üretmen gerekir... Kurduğun bu alternatif donanıma komut setini de ekleyerek, kendi sisteminde tersine işleyen her şey için bir kısıtlama veya kökten çözüm üretebilirsin.
Kısaca, reverse engineering Dünya temelinde var olan bir sistem ve gelişimin de en büyük yardımcısıdır.

Bu sistem, diyalektiğin en güzel açıklayıcısı ve en somut destekçisidir, bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

72 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt