Bilmek istediğin her şeye ulaş

Risk sermayesi (Venture Capital) ve melek yatırımcı (Angel Investor) risk ve karar unsurları nelerdir? Daha çok hangi sektörlere yatırım yaparlar?

Özet bir sıralama yapmak gerekirse;

  • VC, büyükler ligine çıkarabileceği/çıkmış ve büyük market yaratabilecek işlere para yatırır ve büyük fırsatları kovalar. Melek yatırımcılar ise genelde birçok işe daha başlangıcında; ve gelecek öngörülerini kullanarak yatırım yaparlar
  • Melek yatırımcı kendi parasını işe yatırır, VC ise belirli boyuttaki
    partnerlerin ortak parasını fon olarak yaratır ve bu fonla yatırım yapar
  • VC'nin işe yatıracak çok parası vardır. Melek yatırımcının ise VC'ye
    oranla sahip olduğu para da yatırım yaptığı miktar da daha azdır
  • VC; giriş yaptığı şirket üzerinde kontrol kurmak ister ya da şirketi direkt kontrol eder. Melek yatırımcı, genel olarak, bununla ilgilenmez ama danışmanlık, mentorlük yapmak ister
  • Melek yatırımcı, para kazanmak elbette ki ister ancak bunun yanında farklı motivasyonlara da sahiptir, vizyon, başarı elde etmek, mentorlük yapmak gibi. VC ise, tamamen para kazanma odaklıdır ve genel olarak kar üzerine bir yapılanma ve yatırım planlaması yapar. Bu yüzden büyüyen/büyümüş şirketlere melek yatırımcıdan çok VC şirketleri yatırımcı olarak taliptir.
Dünyada düzen değiştikçe ve farklı sektörler popüler oldukça, parası olan ve bu parayı artırmak isteyen ya da sadece macera yaşamak isteyen ya da sadece dünyayı değiştirmek isteyen bir çok kişi farklı ünvanlarla yatırımcı statüsüne girecektir. Ya da şimdilerde moda olan ve yükselen topluluk-fonlaması (crowd-funding) yapıları bunların yanına hızla eklenecektir.

Gelelim yatırım yapılacak sektör yönelimlerine. Yukarıdaki bağlamda bakıdığında Melek Yatırımcı daha popüler sektörlere yönelme meyilindedir diyebiliriz. VC ise daha çok paranın daha fazla kazanılabileceği sektörlere yönelme meyilindedir. Örneğin, Melek Yatırımcı cep telefonu ile çok iyi fotoğraf çekmenizi sağlayan bir yazılıma yatırım yaparken, VC petrol dağıtımını tüm dünyada kolaylaştıracak yeni bir taşıma sistemine yatırım yapabilir. Tabii rakamlar da aynı oranlarda değişecektir. Melek yatırımcı, 10bin dolardan 1 milyon dolara kadar yatırım yaparken VS, bir kaç milyondan yüzlerce milyona kadar yatırım yapabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

841 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt