Bilmek istediğin her şeye ulaş

Risk yatırımcıları, melek yatırımcılar, girişim sermayesi sahipleri ve yatırım bankacılarının buluşabileceği siteler hangileridir?

Risk yatırımcıları + melek yatırımcılar'ın ülkemizde gerçek anlamda var olduğuna inanıyordum-ki artık ümidim kalmadı. Ülkemiz TÜRKİYE ve burada bir keşif + ar-ge beklemek yanlış olur.Aslında buluş ortaya çıkar ama ticari bir mecra olarak faaliyete geçirmek beklenemez!!! Ben inanmıyorum ve inanmak istesem dahi artık düşünemiyorum. Bizim ülkemiz okadar yatmış ve okadar rahat yaşamış ki üretmek + yatırım yapmak zoruna gidiyor, korkuyor ve ben değil o yapacak diye yatırım yapmıyor.Parası olanda zaten kazançlarına kazanç katıyor. Örnek vermek gerekir ise inploid = yatırım 150.000 TL peki hisse ne oranda ? :) yapan kimler di şuan yöneten kimler.Zar zor yatırım buldular ve şanlılardı.Diğer yatırımcılara ne demeli? Melek yatırımcıları geçtim devlete ne demeli ?????!!!! Bakanımız ar-ge diyor yatırım yapıyoruz diyor haziran ayında ödenekler bitti diye girişimciler olmak üzere girişimci ar-ge vb herkesin ödeneğini yapmıyor! Zaten mart ayında açılan ödenekler haziran ayında kesildiğini düşünürsek sıfır sermaye ile giren bir girişimci çok geçmeden iflas ediyor + devlete yapmış olduğu taahhütten doayı projesini gerçekleştiremiyor ve aldıklarını da ödemek zorunda kalıyor. Kısaca İFLAS! bayragını çekiyor. Şanslı olan girişimciler elindeki avuçlarındakilerle borçlanıyor ama prototipten sonra melek yatırımcı vb gibi şirketlerden sermaye yatırımı olmadığından dolayı onlarda çok geçmeden iflas bayrağını çekiyor.Melek yatırımcılar ise bu kısımları geçen kişilerle ilgleniyor ve zaten gelir elde etmeye başlayan projelere yatırım yapıyor.Bence bu kısıma gelen bir ar-ge'ci de hissesini satmak istemiyor.Buda yapılan yatırımların %1 bile ortaya çıkaramadan onca para heba oluyor , onca aile onca kişi bu alanda gelecekleri dahil ortadan kaboluyor!!! Diyeceğim o ki bir projen varsa en büyük yatırımını yurt dışına cıkarak yap !!! yoksa proje diye bir yola koyulma çünki iflas edersin + melek yatırımcı bekleme çok beklersin + risk grubu yatırım şirketleri arama zamanını boşa harcarsın! Sen en iyisi Türkiye'de üç kuruşa talim frabrika işci olma yolunu seç!!! Uzun oldu ama ülkede gerçekler bunlardan ibarettir!!!

  • Paylaş
1

Okan Tambay, Şunuda eklemek gerekir ise ;

Kasım 2011 de kosgebe proje sundum ve kabul edildi.Toplamda 250.000 TL destek aldım + Microsoft'danda %100 yazılım destegi aldım ve 1 sene gibi kısa bir sürede 850.000 TL'den fazla yatırım aldım + prototipimi oluşturdum!

Ancak haziran ayında ödenek bitti kosgeb'den halen alamıyorum + arabamı sattım + borçlandım ( sıfır sermayelı şirketim ) bir yatırımcı bulamadım.Hak etmiş olduğum yatırımlar gelmıyor ben zaten bir holding olsam bu ücrete ne gerek duyayım.Adım ar-ge'ci ve şirket sahibi ancak kısa süre sonra iflas bayragını cekmiş + işe ve projelere lanet okumuş birisi olarak ortaya çıkacağımdan korkuyorum.İki seçenegim kalacak prototip vs hepsi rafa kaldırıp bir fabrika işcisi olma yada ne var ne yok torlayıp toplayıp yurt dışına gitmek olacaktır.

Gust ve Angel List bir nebze bunu başarıyor. Ek olarak CapLinked'i tavsiye debilirim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

677 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt