Bilmek istediğin her şeye ulaş

RSS nedir? Ne işe yarar?

Kullanıcı olarak sitelerden haber akışlarını veya takip etmek istediğimiz içeriği görebilmek için her siteye ayrı ayrı giderek kontrol etmek gibi bir durum ile karşı karşıyayız. Ya da haber sitesi veya haber gruplarına üye olarak email kutumuz üzerinden bu içeriğe erişmek isteyebiliriz. Bu tür durumların ise türlü dezavantajları var:

  • Email ile kayıt olmak
  • Sürekli email kutusunu kontrol etmek
  • Her siteye ayrı ayrı giriş yapmak
  • Siteleri ayrı ayrı ziyaret etmek gibi.
İşte RSS tam burada devreye giriyor ve yapısı ile bu problemlere çözüm oluyor. " R eally S imple S yndication" (Çok Basit Dağıtım) veya " R ich S ite S ummary" (Zengin İçerikli Site Özeti) anlamlarında kullanılan bu kısaltma ile email adresinizle bir yere üye olmaya ya da siteleri ayrı ayrı ziyaret etmenize gerek kalmadan takip etmek istediğiniz haber ve içeriğe XML kanalı ile ulaşmanızı sağlar ( XML nedir ve ne işe yarar? ). "RSS-Feeds" veya "RSS-Channels" (RSS Kanalları) ise bu içeriği haber bülteni şeklinde yayınlıyorlar. İhtiyacınız olan tek şey bir RSS Okuyucu.

RSS okuyucu anonim olarak kaydolduğunuz herhangi bir RSS kaynağından aldığı bilgiyi size düzgün bir formatta gösteren araçlardır. RSS kaynakları ise her sitenin belirli kategorilerinde veya haber kaynaklarından yayın yapar. Web sitelerinde, genelde standart hale gelmiş RSS ikonu -haber yayınını da temsilen- şu şekildedir.
RSS
Bu ikona tıkladığınızda o haber kaynağının RSS beslemesine erişirsiniz ve sizden bu RSS beslemesine kayıt olmanız için bir okuyucu seçmenizi ister. Online RSS okuyucu seçebileceğiniz gibi bu RSS adresini bilgisayarınıza program olarak kurduğunuz bir RSS okuyucusuna girerek de abonelik işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Faydalı gördüğüm RSS okuyuculardan bazıları ise şunlar:


Örnek bir Google Reader RSS Aboneliği görünümü:
RSS

Örneğin inploid'de benim "Sevdiğim Şarkılar" paylaşım alanımın RSS aboneliğine aşağıdaki şekilde ulaşabilirsiniz:

RSS

Abonelik için RSS linki ise şu: inploid.com/serkan/region/sevdigim-sarkilar/rss/
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

457 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları