Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruby ile neler yapılır? Ne için kullanılır?

Ruby nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java, C# gibi derlenen değil PHP gibi JavaScript gibi yorumlanan bir dildir. Açık kaynak kodludur. Platform bağımsızdır. Çok basit bir sözdizimi vardır.

Ruby resmi sitesinde kendisinden şu şekilde bahseder.
ruby-lang.org/tr/about

Ruby'nin web frameworkü olan Ruby on Rails ile Ruby'nin popülaritesi yükselmiştir. Bunun başlıca nedenleri arasında dilin çok basit bir sözdizimine sahip olması ve diğer dillere göre kod yazarken daha az enerji harcamanız olarak kabaca ifade edebiliriz. Kişisel yorumumdur.

Ruby on Rails web frameworkü sitesi de şudur
rubyonrails.org/

Ruby on Rails (ROR die de geçer) ile MVC patternına uygun web projeleri geliştirebilirsiniz. Ruby ile script programlar yazabilirsiniz. Adını hatırlamadığım yabancı bir developer büyüğümüzün bir sözünde der ki şu an dünyada Ruby öğrenip de iş bulamayan hiç kimse bilmiyorum der. Bu söz ile gaza gelip Ruby öğrenmişliğim de vardır ancak ülkemizde kat edimesi gereken daha çok mesafe var. Kaderinizde varsa Ruby alanında uzmanlaşıp Nasa'da da çalışabilirsiniz. Kariyer sayfalarında görmüştüm bir zamanlar.

Java ve . NET gibi windows ya da linux tabanlı GUI (görsel arayüz, graphic user interface) içeren uygulamalar da geliştirebilirsiniz bazı ek araçlarla ancak GUI olarak . NET ve Java'nın sunduğu araçlar kadar güçlü değildir ve çok fazla bir geliştirme de bu konuda yok. Daha çok web projeleri odaklı güncelleştirmeleri gözlemliyoruz.

Şunu da söylemeden geçmeyelim. Ruby karşımıza IronRuby ve JRuby olarak da çıkmakta.
Bunlar da nedir derseniz bir iki link paylaşayım
en.wikipedia.org/wiki/IronRubyen.wikipedia.org/wiki/JRuby

Bunun anlamı Ruby yazarak . NET framework ve Java kütüphanelerine erişebilirsiniz. Yani Visual Studio'da Ruby kodlayabilir ve windows formlar ile çalışabilirsiniz aslında. Bu çok güzel bir özellik ancak şahsi düşüncem . NET ve Java platformların kütüphaneleri ile çalışıyorsanız işin doğasından ayrılmamalı bu yüzden bu kütüphaneleri C# ve Java ile kullanmaya devam etmeli. Geri kalan her şey fantezi geliyor. Madem Ruby ile . NET'de windows forms uygulaması yazılıyor böyle yapılana kadar Ruby kendi kütüphanelerini geliştirsin ve IDE'sini çıkarsın derim.

Örneğin Ruby ile oyun da yazabilirsiniz android uygulama da geliştirebilirsiniz ancak bunlar biraz daha akademik çalışma olarak kalıyor bence. Sektörde oyun programlama için ya da android uygulama geliştirme için tercih henüz tercih edilmiyor.

Oyun programlama için
rubygame.org/

Android programlama için
ruboto.org/

Bazı popüler uygulamaların Twitter gibi bu teknolojilerle gerçekleştirilmiş olması bu dile olan ilgiyi arttırdığını düşünüyorum.

Öğrenmek isteyenler
codecademy.comüye olup ruby dersleri alabilirler. Ben burdaki derslerin tamamını bitirdim ve içimdeki Ruby öğrenme aşkını söndürdüm. Tavsiye ederim çok eğlencelidir.
  • Paylaş
1

Emre Burçak, Hocam Ruby On Railse yeni başladım ve nerdeyse 5 gündür sabah akşam demeden çalışmaya çalışıyorum. Gerçekten kurulumu bile çok zordu. Ne bir tane türkçe kaynak ne de düzenli yabancı kaynak var. Railste cmd ekranında çalışıyorum herkes $ işareti koyafak yaparken ben o işaret olmadan yazıyorum. Bir programı var mıdır hocam? Birde kullanmıyorsanız sadece 1-2 günlük codecacademy üyeliğinizi verir misiniz amacım sadece öğrenmek öğrenci olduğumdan durumum yok. Duacınızım

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1967 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları