Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruby on Rails için niye türkçe kaynak yok?

Türkçe kaynak için İngilizce bilen birinin öğrendiklerini, bildiklerini paylaşması, çeviri yapması gerekiyor. Peki İngilizce bilen birisi kaynak sorunu yaşamıyorsa ne için çeviri yapsın?

Hadi birisi fedekarlık yapıp benim milletim de teknolojileri öğrensin, yabancı dil bilmesine gerek kalmasın olarak düşünse bile sonunda bakacak ki 'yok arkadaş, İngilizce bilmeden olmaz bu iş' diye düşünecek ki gerçekten öyle. 

Ruby olsun başka bir teknoloji olsun öğrenmeden önce yapılması gereken yegane şey İngilizce öğrenmek.

Bu durumda Amerikalılar, İngilizler ve Avustralyalılardan 3-0 geriden başlıyoruz.

Diğer bir yönden bakarsak, yapılan işler takdir edilmiyor ülkemizde. Halbuki çeviri yapan, bildiklerini paylaşan kişilerin tek bir istediği var o da 'Allah razı olsun' denilmesi ve 'Teşekkür ederim' diye bir yorum alması. Ama bu olmayında fedakar kişiyi motive eden hiç birşey kalmıyor.

Durum bundan ibaret.
  • Paylaş
Ben ingiltere'de yasiyorum ve calistigim sirket tarafindan ruby kursuna gonderildim. Ogrendigim seyleri gunu gunune bir blogda toplamaya calisiyorum elimden geldigince. Belki size de yardimci olabilir.

http://rubyogreniyorum.blogspot.com
  • Paylaş
2

İsmet Acar, Ali bey, sadece ruby konusunda mı blog tutuyorsunuz? Rails ile ilgili gönderi bulamadım blogunuzda. Ek olarak Rails konusunda önerebileceğiniz kaynaklar var mıdır? Tükrçe olması daha faydalı olacaktır. Teşekkürler =)

Ali Iybar, Merhaba Ismet bey
Islerdeki yilbasi yogunlugundan nihayet siyrilip tekrar ogrenme konusuna geri dondum.
Baska konularda da bloglarim var.Programcilik ile ilgili iki blog tutuyorum ama cogunlukla oncelikle takildigim yerlerde beni cozuma ulastiran ipuclari ve daha ziyade kendim icin aldigim notlar seklinde.
ilgilenirseniz :

diaryofthedeveloper.blogspot.co.uk
yazilimcinindefteri.blogspot.co.uk

Rails konusuna henuz girmedim ama ayni blog icinde birkac haftaya kadar girmeyi dusunuyorum.
Bu tamamen benim ogrenmem ile ilgili. Kendim ogrendikce oraya da yaziyorum. Henuz Rails'e yeni yeni gecis yaptigim icin yazilari da gecikti.

Artık yavaş yavaş piyasaya türkçe kaynaklar çıkmaya başladı. Biraz araştırma yaparsan 3-5 kaynak bulabilirsin. Eğer ingilizce döküman bulursan da artık translate sitelerinden çevirip (ne kadar Türkçe olur orası tartışılır) biraz biraz bir şeyler kavrayabilirsin. :)

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1158 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları