Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruby on Rails mi? DJango mu?

Eğer:

 1. Hızlı bir şekilde ürün çıkartmak, aklınızda fikri hızlı bir şekilde prototiplendirmek istiyorsanız,
 2. Veritabanı ile modelleriniz arasındaki sql sorguları artık içinden çıkılmaz bir yapıya ulaştıysa, veya veritabanını uygulamanın herhangi bir aşamasında mysql'den alıp postgresql'e ordan mongodb'ye geçirme gibi bir durumunuz oluşuyorsa,
 3. Tam özelikli bir nesne yönelimli dil istiyorsanız,
 4. Sadece web sayfası yapmak için değilde mobil uygulama, e-posta çıktısı alma, xml, feed, pdf belgeleri oluşturma, dinamik içerik gerektiren belgeler oluşturmak, uygulamanız için hızlı bir şekilde api sunmak, facebook gibi siteler için mashup uygulama yapmak istiyorsanız,
 5. Ajax'ı, nodejs'yi, backbone'ı, towerjs'yi ürününüzde entegre kullanmak istiyorsanız,
 6. Sass, compass, haml, coffee gibi scriptleri twitter bootstrap gibi css frameworklerini ürününüzde kullanmak istiyorsanız,
 7. Verimli bir geliştirme döngüsü ve agile scrum, xp gibi sistemleri kullanmak ürününüzü geliştirmeye odaklanmak, tdd, bdd yapmak istiyorsanız,
Ruby on Rails biçilmiş kaftan. Ama Django'nun da üstün olduğu taraflar var. Örneğin host sistemi ve enterprise database kurmak istiyorsanız Django daha iyi olabilir. Çünkü backend systemler konusunda Python oldukça gelişmiş.

Fakat bu konuda ruby'nin java yorumlayıcısı olan jruby alanında çalışmalar yeterli olgunluğa erişince Ruby daha farklı bir boyuta ulaşacak.

Ve iki frameworkün geçmişinde yeteri kadar büyüklüğe ulaşmış ürünler mevcut. Örneğin pinterest django'dur. Rails tarafında bildiğim twitter, groupon rails ile başladılar, büyüdüler, github, basechamp, shopify, scribd, hulu, slideshare, zendesk, yellow pages, get saticfaction benim aklıma gelen ve halen rails kullanan siteler.

Sonuçta yukarıdaki saydığım sitelere benzer ürünler geliştirecekseniz rails seçerseniz hata etmiş olmazsınız.


 • Paylaş
Django baya basarili ama mysql driverini kurmak anlamadigim sekilde cok zor. Ruby hakkinda cok sey bilmiyorum ama mesela flex ile iyi entegre olabildigini duydum. İnsallah bu karsilastirmadan guzel sonuclar cikar.
 • Paylaş
 django tabiiki.
 • Paylaş
1

Gökhan Örün, peki biraz avantaj ve dezavantajları hakkında da yorum yapabilir misin ? neden django ?

Web için daima php diyebilirim...
 • Paylaş
Daima php her konuda rahatlık gösteriyor kullanımı da kolay
 • Paylaş
Bu sorunun yanıtı aslında geliştirdiğiniz proje ve imkanlarınızda saklı. Proje geliştirilirken en önemli etken zaman olmakla birlikte, kullanılan araçların uygun şekilde seçilmesi gerek. Django ve Rails çoğu durumda doğru seçim olsa da birbirlerine göre artı ve eksileri muhakkak var. Rails hakkında geniş bir bilgiye sahip olmadığım için yorum yapamayacağım ama Django ile güzel bir geliştirme ortamına sahip olacağınızın garantisini verebilirim. Ekibinizde hangi framework üzerinde uzmanlığa sahip arkadaşlar varsa öncelikle o platformu göz önünde bulundurun derim. Yaklaşık 12 yıldır bu sektörde çeşitli projelerde çalışan biri olarak ilk tercih ettiğim dil PHP, tercih ettiğim web çatıları ise; Laravel 4 ve Symfony 2. Bu yapılar yeterince olgunlaşmış şekildeler. Ama bunları tercih sebebim; bu durumları değil kendi durumum, yani PHP'de uzman seviyede olmamdır. Kısacası hangi dilde/frameworkte uzmansanız ve/veya ekibinizdeki insanlar hangi yapılara hakimse onları tercih edin. Fantezilere kapılmadan sizin için en verimli ekosistemi tercih etmelisiniz.

Projeye başlamadan önce ekibinizdeki kişilerin birer insan olduğunu unutmayın. Tam da projenizi deploy aşamasındayken başlarına bişey gelebileceğini ve ya ekipten ayrılabileceklerini göz önünde bulundurun. Dolayısıyla; tercih ettiğiniz platformda uzman olan ve ayrılan kişilerin yerini doldurabilecek takım arkadaşları bulabileceğinizden emin olun.

Maliyet hususuna gelince; "Hangi platform sizin için maliyetleri minimize edebilir, hangi sistem üzerinde geliştirme ve yayın maliyeti en azdır? " gibi sorulara en uygun yanıtları projeye başlamadan önce cevap vermelisiniz. Bir proje yayınlandığında; "Tamam oldu dükkanı kapatalım, sonrasında gelsin paralar... " güzel bir ütopya, ama gerçek hayatta işler bu şekilde yürümüyor. İnsan ihtiyaçları ile paralel şekilde web ihtiyaçları da arttığı için projeniz bir evrim sürecinde olmak zorunda. Aksi durumda sadık kullanıcı kitleniz haricinde yeni kullanıcılara kapılarınızı açmanız çok zordur, hatta sadık kullanıcılarınızı bile küstürebilirsiniz. Bu sebeple geliştirme ekibinizin sürekliliğini korumanız gerek ki, bu da maliyet demek. Az bulunanın pahalı olduğu bir dünyada yaşadığımıza göre hangi platformda hızlı ve az maliyetli geliştiriciler bulabilirsiniz? Bu sorulara yanıt vererek hangisinin uygun olduğunu bulacağınıza eminim.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2340 Görüntülenme9 Takipçi8 Yanıt