Bilmek istediğin her şeye ulaş

Python'da belirli bir seviyeye gelip Django ile mi devam etmeli yoksa Ruby'e mi geçmeli?

Daha önceden birçok programlama dilinde en temel seviyede bir şeyler öğrendim. Fakat hiç bir zaman nesne yönelimli programlama konusunda bilgi edinmedim. Aklımdaki bir web site projesini hızlıca yapmak istiyorum.Elimde Ruby kitabı olmasına rağmen pek verimli olmadı benim için. Şuanda udemy de Python kursu alıyorum ve gayet güzel ilerliyor. Sizce Python da belirli bir seviyeye gelip Django ile mi devam etmeli yoksa Ruby'e mi geçmeli ? Düzenle
Birini seçip devam etmelisin. Kötü karar, kararsızlıktan iyidir. Hangisini seçtiğinin önemi yok. Zaten hangi çevrede daha uzun takılırsan oraya ilgin artacak. O nedenle python'a önce ilgin vardır ruby ortamlarında ruby'yi heves edersin iki arada bir derede kalma.
Kısaca ikisi ile vakit kaybetme. Seç birini onda masaüstü ve web geliştir. İyice uzmanlaş ama öyle orta düzey yazılımcı çok. Detaylı uygulama paket ve projeler geliştirdikten sonra tatmin olursan diğeriyle de socket filan kurcalarsın.
Linux için Django ve Python tavsiye ederim ben. Aksi halde python çalışırken metasploit framework filan görüp imrenebilirsin ruby ile yazıldığı için. Ve hangisini seçtiysen artık geri dönme. Bu seçme işini de uzatma en fazla bir gün eğer bir günü taşarsa sana tavsiyem aklına geldiği an seçimini yap. Bu kadar diyorum.
Başarı böyle oluşuyor yoksa. Masaüstünü python ile yapacağım, web'i ror ile php ile şunu yazacağım nodejs ile bunu spring ile şu derken hepsini az çok bilen ama dikiş tutturamamış orta ve ileri düzey'e gücü olmayan birisi olursun. Nihayetinde bir işe girdiğinde senden illaki tek bir işte uzmanlık isteyecek. Python ile bir firmaya girersen web & masaüstü ikisi bir arada isterler.
Bir de linux deneyimi.
Bir de bu tür şeyler genelde kişiye karaktere özeldir. Yani programlama dilleri kendi başlarına farklı sektörlerde liderdir ve bu nedenle o sektörde daha çok aranır. O nedenle sen bu iki dil arasında seçim yapman gerekmeseydi
mobil , web, masaüstü, gömülü sistemler, şeklinde alan seçip ona ait diller ailesinden hangi sektörse oyun , backend gibi gbii.
Fazla uzatmayayım. Bu düşünüşün sonu gelmez, aralarında çok bir farkta yok. Hangisi ile daha iyi bir yere gelebileceğine inanıyorsan hemen onu seç.
Python 'a ne kadar aşk duysanda rubyci biri ile tanışınca senin gönlünü çelmeye çalışacaktır. Böyle oyunlar karşı da uyanık ol derim. İnan bir işte derinlemesine uzmanlaşmak çoğu şeyi bilmekten daha iyi ama ikisi olursa tadından yenmez alayül ala olur.

Bu arada soruyu tam okumamıştım ayrıntı farkettim. Python da ilerliyorsan niye ruby ile ilgilenesin ki hazır çalıştığın dilin web frameworkü django bu varken diğer bambaşka dilin web frameworkü ile neden uğraşıyorsun ? Ünlü olması yoluyla gidersek, nerede durduğuna bağlı. Nodejs de spring de laravel-symfony de yerlerine göre çok ünlüdür. Bunlardan bir veya ikisine sermpatin var diye asıl alanını boşlayamazsın. Arada videolarını eğitim setlerini boş bulursan onlarında izleyebilirsin tabi.
Ama odaklan!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

56 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt