Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruhbilimsel testlerin doğruluğuna inanıyor musunuz? Farklı zamanlarda yapılacak aynı testin farklı sonuçlar verebileceği kanısındayım. Bu testler nasıl daha kararlı duruma getirilebilir?

Rorschach, cat, tat, mmpi gibi psikodinamik yorumlamaları yapılan testlerin uzmanlar tarafından yapıldığı taktirde doğruluğuna inanıyorum çünkü sadece rorschach mürekkep testini uygulamak için dahi iki yıl eğitim almanız gerekmekte. Bununla beraber farklı zamanlarda yapılan testler farklı sonuçlar verebilir, bu testin güvenilirlik ölçütü değildir, nasıl ki kişilik örgütlenmemizdeki aksaklıklar terapilerle değişebiliyorsa, yani biz değişiyorsak test sonuçlarımızın da değişmesi gerekmektedir.
  • Paylaş
Psikolojide, özellikle de klinik alanında kullanılan testlerin amacı uzmanın hipotezini test etmektir. Yani klinisyen karşısındaki kişi ile yaptığı görüşme sonucunda bir hipotez oluşturmaya başlar. Bu hipotezini test etmek için çeşitli testlerden yararlanır. Testler uzmanın bilgi, gözlem ve becerisi ile birleştiği zaman karşıdaki kişiye dair birşeyler söyler. Yoksa tek başına testlerin bir kişiyi değerlendirmek için yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir.
Testlerin bilimsel olarak oluşturulup oluşturulmadıkları kadar kimin tarafından uygulandıkları da önemlidir. Bazı testler, örneğin çocuk zeka testleri gibi uygulaması ve değerlendirmesi oldukça meşakatlidir. Rorschah ta yine uygulaması ve değerlendirmesi zor bir testtir ve 2 yıl olmasa da ciddi bir eğitim gerektirir.
Farklı zamanlarda yapılan testler farklı sonuçlar verebilir. Zaten bu nedenle testler tıptaki kan testi gibi kesin ve net bir durumu işaret etmez. İnsan psikolojisi kültür, aile, genetik gibi pek çok farklı etkenden etkilendiği için her bir kişinin psikolojik yapısı da bir diğerinden ayrı olur. Bu durumda da herkes için geçerli evrensel testler yapmak zordur. Diğer taraftan mevcut testlerin bilimsel araştırmaları incelendiğinde MMPI gibi testlerin oldukça kararlı olduklarını söylemek mümkündür. Ancak insan psikoloji zaman içinde farklılık gösterebilir dolayısıyle testlerde de bazı farklılıklar olabilir. Ancak belli kişilik testlerinin en azından mizaç ile ilgili tutarlı bir fikir verdiği söylenebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

53 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları