Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ruhun ağırlığı var mıdır? Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar hangileridir?

      Dr. Duncan MacDougall 1907 yılında sadece 6 hasta üzerinde bu deneyi gerçekleştirmiş. Hastalardan ikisi ölüm anında iken, teknik arıza yaşanmış ve ağırlıkları ölçülememiş. Diğer üç denek ölüm anında yaklaşık 21 gram hafiflemiş. Ama birkaç dakika içinde kiloları aynı düzeye çıkmış. Son denek ise gerçekten kalbi durduğunda 21 gram hafiflemiş. Yani Dr. MacDougall, sadece 1 deneği göz önüne alarak ruhun ağırlığının 21 gram olduğunu iddia ediyor. Ama tabi ruhun ağırlığı varsa bile herkesin ki eşit midir çok merak ediyorum. Bu arada MacDougall gaz çıkışını vs. hesaba katarak deneyleri kapsül içinde gerçekleştirmiş. Ancak Dr. MacDougall'ın sonuçları hiç çoğaltılmadı ve genel olarak anlamsız kabul edilmektedir.
      Bu konu Dan Brown'un kitabı Kayıp Sembol ile yeniden gündeme geldi. Gerçekten ilgimi çekmişti. [Spoiler]: Orada bir kadın bilim adamı ölüm döşeğinde olan bir hocasını ölüm anında çok hassas terazili özel bir kapsüle yerleştirerek bir deney gerçekleştiriyor. Ve sonuç olarak ruhun ağırlığı olduğunu buluyor çok ama çok küçük bir ağırlık. Belki de biz bilmesek de hala böyle deneyler yapılıyor.
  • Paylaş
       Ölüm

        1907 yılında ABD li bir doktor hastalarının ölüm anında ve ölümden sonraki ağırlıklarının 21 gram  hafiflediğini  bu 21 gramında bedeni terk eden ruha ait olduğunu söylemiştir.(aklıma 21 gram filmi geldi şimdi..:)...)
        Fakat islam alemi bunun sadece halk arasındaki son nefes olarak bilinen akciğerlerde depolanan havanın boşalmasından ibaret olduğunu söyler.Çünkü boşalan havanın hacmi yaklaşık 210cc bu da 21gram yapıyor.
       Kur'an dan bir ayette şöyle der'O, Rabbimin emrindedir'(İsra 85)ayeti ruhun ,maddeler cinsinden bir cevher değil,tam aksine kutsi,latif.soyut bir cevher olduğuna işarettir...
      Filmi tavsiye ederim güzel film..:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2094 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları