Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rusça'nın inşaat sektöründeki önemi nedir?

Fikir ve görüşleriniz? Ben iyi derecede Rusça bilmekteyim. Rusya'da doğal olarak Rusçanın İngilizceden daha önemli olduğunu biliyorum. Sizce? Rusçanın inşaat sektöründe ki yeri nedir? Özellikle son yıllarda. Elimizi korkak alıştırmayalım, yazalım :) Düzenle
Geliri sadece petrol ve doğal gaza dayanan Rusya'nın hali şu anda perişan. Bundan beş sene önce durum farklıydı ama artık iş yapılabilir bir ülke olmaktan çıkmış vaziyette. İnşaat projeleri bitirilemiyor, Türk firmalarına verilen vaater artık yerine getirilemiyor. Doğru dürüst üretimi olmayan, geliri spekülatif değerli yer altı kaynaklarına dayanan ülkelerin genel probleminden muzdaripler. Rusça'yı yakın bir gelecekte Rusya'da kullanma imkanınız görünmüyor. Diğer bir kullanım alanı eski Sovyelerden kalma Türki cumhuriyetler olabilir ki oralarda da zaten Türkçe ile de anlaşabiliyorsunuz. Kaldı ki onların da gelir kaynağı petrol ve doğal gaz. Dolayısıyla şu anda inşaat sektöründe Rusça'nın bir önemi kalmamış durumda. Hangi dil derseniz bence artık İngilizce bizler için de en önemli dil olmuş durumda. Araplarla zaten sarayzade sayesinde kanlı bıçaklıyız, bir tane dost Arap devleti de kalmamış vaziyette, hepsi ülkelerinde terörör estiren organizasyonlara yardım ettiğimizi biliyor. Arapça da yakın gelecekte bizler için önemsiz olacak. Yandaş değilseniz Türkiye'de iş yapmayı da unutun, hatta yandaş olmak da yeterli değil, yüksek rütbeli, yandaş bir dayınız yoksa unutun. Hadis vb diyerek işleri kendi aralarında paylaşıyorlar. Dayısı olmayanı devlet memuru bile yapmamak yolunda adımlar atılıyor. Kalıyor hem ahlakını hem de teknolojisini almamız gereken batı. Bence imkanınız varsa gidip batıda okuyun ve geri dönmeyin.
  • Paylaş
Öğrencisi olduğum inşaat mühendisliği bölümünde okuyan yabancı uyruklu öğrencilerden bazıları ( rusça bilenler ) şuan ilk 10 Türk inşaat şirketlerinde Rusya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerin' de çalışmaktalar. Rusçanın önemi tartışılamaz bile. O yüzden şanslısın. Rusçayı kullan .Rus yönetmeliklerini öğrenmeni tavsiye ederim .
  • Paylaş
Valla şu zamanda önermiyorum '' Dikkatinizi çekerim oradaki bütün inşaat firmaları hep Türk VE kAZAK 'LI '' tÜRKLERİN İYİ ÇALIŞTIĞINI BİLDİKLERİ İÇİN SÖMÜRÜYORLAR HELE şimdilerde dolar çıkmış yukarı rublenin değeri yok.Türkiye de ki şartlar da yok gel gelelim aslında maddi yönden gidip çalışılabilir ülkeler arasBında inşaat sektörü konusunda. En kazakistan da çalışan arkadaşlar gördüm 3 ay çalışıp geri döndüler hepsi nerdeyse sağlam bir firma bulmak çok zor.
  • Paylaş
8

Josh Square, Evet, ben bu sene bitiyorum üniversitemi. Rusya'da çalışmak istiyorum da. Bakalım ne olacak inşaat sektörünün hali. Rusça biliyorum ve bunu avantaja dönüştürmek istiyorum, bir de o yüzden. Yorumun için teşekkürler.

Hakan Bayrak, Ne demek ilk önce bir Rusları tanı derim ben her yönden.

Josh Square, Rusları iyi tanıyorum, kız arkadaşım rus. Ve bir çok insanla yazışmış, Rusların dizilerini, filmlerini izlemişimdir. Onların hayat tarzları, kültürlerini biliyorum.

Hakan Bayrak, Hayırlısı.

Josh Square, Aynen, hepimiz için :)

Deniz Ulaş Yıldız, Hocam Rusça bilmen hem işe girişte hemde çalışırken emin ol sana ciddi bir avantaj sağlayacaktır.Özellikle Rusya da sürekli iş yapan firmalarda yıldızının parlamasını sağlayacaktır. Çünkü iletişim her şeyin önünde gelir.

Josh Square, Yorumunuz için teşekkür ederim. Bende Rusça avantajımı kullanmak istiyorum, İngilizce de öğreniyorum. Öğrenimlerim devam ediyor. Rusçanın öneminin bende farkındayım. Bir de ben şuna inanıyorum ki, İngilizceden sonra ikinci bir dil öğrenilecekse akıllı hareket edilmesi gerekiyor. Mesela ben şu an İnşaat sektöründe olan biri olarak kalkıp ta İspanyolca veya Fransızca öğrensem pek akıllıca olmaz. Çünkü biliyorum ki şu anda inşaatın dili İngilizceden sonra Rusça ve Arapça. İnşaat oralarda. İspanyada inşaat yok mu? Tabi ki var. Ama, bizim şirketlerimiz oralarda değil.. Türkiye'nin en büyük inşaat işleri payını birinci sırayla Rusya alıyor. O yüzden bu Rusçanın önemini büyük ölçüde arttırıyor. Tekrardan teşekkür ederim yorumunuz için.

Josh Square, Siz Rusya'da çalıştınız mı? İnşaat mühendisisiniz galiba.

Rusya ya da OrtaAsya Türk ülkelerinde, veya bu ülkelerde çalışan firmaların merkez ofislerinde çalışacaksan işine yarar, sana kapı açar
  • Paylaş
Rusya da rusca bılmekten daha onemlı olan sey ghostu ve snıp dedıklerı kuralları bılmektır. Projelerı bızımkı gıbı degıldır. Tum projelerı Ghost atıflıdır ve destan gıbıdır. Ghost ve snıplerı bılıyorsanız bu ruscadan cok daha fazla ısınıze yarar. Rusca sıze santıyeden cok gunluk hayatınızda lazım. Eger mudurluk gıbı sureklı toplantı yapacak bır konumda degılsenız , soyledıkelrınızın gercekten ruscaya cevrılıp cevrılmedıgının onemlı olmadıgı bır bır gorevde ısenız teknık ınsanlar bırbırı ıle bır kagıt ve bır kalemle anlasabılırler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

278 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları