Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rüşveti kim icat etti?

Rüşveti MÖ 4 bin yıllarında yaşayan bir Sümerli aile icat etti. MÖ 4 bin yıllarına ait bulunan yazılı belge rüşvetin de ilk belgesi!

Bu tablette bir çocuğun okul deneyimleri yazar. Okulda yazısı kötü olduğu için öğretmeni tarafından dövülen çocuk bu olayı babasıyla paylaşır. Babası da oğlunun okulu bitirmesi için öğretmeni evine çağırır ve iyi bir ziyafet çeker. Metin'den bir kesit: “Baba, çocuğun söylediklerini dikkate aldı. Öğretmen okuldan getirildi ve eve girer girmez baş köşeye oturtuldu. Öğrenci ona eşlik etti, hizmette bulundu ve tablet yazma sanatı hakkında öğrendiği her şeyi babasına bir bir saydı. ” Bu aşamadan sonra öğretmene ikramlar verilir, ziyafet çekilir ve öğretmen yumuşar. Tablette öğretmenin söyledikleri şöyle yazılıdır: "Delikanlı, sözlerimi tuttuğun, kulak ardı etmediğin için, yazmanlık sanatının zirvesine erişesin, hakkıyla bu sanatın üstesinden gelesin… Kız kardeşlerinin önderi sen olasın, arkadaşlarının başı sen olasın, öğrencilerin en yükseği sırasına yerleşesin… Okul etkinliklerini çok iyi yerine getirdin, bir bilgi adamı oldun. ”
1999'da çıkan bir yazı: hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.as...
  • Paylaş
Kimin icat ettiği malum sümerli bir aile olduğu bilinmektedir. Asıl sorun neden devam ettirildiği ve hukuk mücadelesinin bu yönde verilmediğidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

302 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt