Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rüyalar ile ilgili en ilginç ve şaşırtıcı gerçekler nelerdir?

1. Herkes Rüya Görür
Bazıları görmediğini söyler ama görür. Yalnızca unuturlar. Sadece kişilik bozuklukları olan kişilerin hayalleri yoktur.

2. Rüyalarımızın %90 ını unuturuz
Uyandığımız ilk 5 dakika içerisinde rüyalarımızın %50'sini, 10. dakikada ise %90'ını unuturuz. Belki de dejavu'nun nedeni budur.

Rüyalar

3. Hayatımızın 6 yılı rüya görerek geçer.
Her gece ortalama 2-3 saat rüya görürüz.

4. Cinsiyet Farklılığı
Erkekler kadınlara göre daha agresif rüya görürler. Erkeklerin gördüğü rüyaların %70'i erkeklerden oluşurken, kadınlarda bu durum %50, %50 dir.

5. Renkli/Siyah-Beyaz
Siyah Beyaz TV izleyerek büyümüş biri siyah beyaz rüya görüyor olabilir ama bu dönemde pek görülmüyor.

Rüyalar

6. Rüyalardaki yabancılar
Rüyalarımızda bazen hiç tanımadığımız kişileri görür ve korkarız. Aslında görmediğimizi zannettiğimiz kişilerle aslında mutlaka bir yerlerde birbirimizi görmüşüzdür . Yüzleri unuttuğumuz gibi rüyaları da unuturuz.

7. Rüyalarınızı kontrol edebilirsiniz
Bknz : Lucid dreaming

8. Rüya görürken vücudunuz paralize olur (hareketsiz hale geçer)
Eğer vücut paralize olmuyorsa uyur gezer olabilirsiniz demektir.
Rüyalar
9. Kör insanlar da rüya görür
Kör olmayanlarla aralarındaki tek fark onların rüyalarında diğer duyuların ön planda olmasıdır.

10. Kuralları Yıkmak
Normal hayatta bize yasak olan bazı şeyler varsa onu yaptığınızı görmek gibi. Örneğin diyabet hastası birinin tatlı yediğini görmesi gibi.

Rüyalar
  • Paylaş
Rüyalar, yüz yıllardır insanların anlamlandırmaya çalıştığı yaşantılardır. Gelecekten haber verip vermediği, mesaj içerip içermediği gibi soruların cevapları sıklıkla tartışılır. Her psikoloji ekolü, rüya kavramına farklı yaklaşır. Geştalt Yaklaşımı'na göre ise, rüyalarımız, bize, sahiplenmediğimiz özelliklerimiz, varoluşumuz ve kendimiz ve çevremizle kurduğumuz temasların niteliği konusunda bilgi veren yaşantılardır. Yani, rüyada gördüğümüz her "şey", aslında kişiliğimize ve dolayısıyla "bize" ait yaşantılardır. Bizler, bazı özelliklerimizi, daha "bizi tanımlayan", "bize yakın" özellikler olarak değerlendirirken, bazı özelliklerimizi kendimize ait olmayan şeyler olarak değerlendiririz. Oysa, her sahip çıktığımız özelliği, zıttıyla birlikte içimizde barındırırız. Rüyalarımız ise, sahip çıktığımız ve çıkmadığımız tüm özelliklerimize dairdir. Rüyada gördüğümüz her obje, kişi, durum vs. aslında bizim bir parçamızı yansıtır. Tekrarlayan rüyalar ve kabuslar benzer şekilde, varoluşumuzla, gelişmemizi engelleyen davranış, düşünce ve temaslarımızla ilgili oldukça yararlı bilgiler içeren zengin yaşantılar olarak değerlendirilir. Rüyaların bu "parçalarımıza" dair verdiği "mesajları" gereken durumlarda, terapide çalışmak ve fark etmek, günlük yaşantımızı daha da kolaylaştıracaktır.
  • Paylaş
Rüyalar ile ilgili bana göre en şaşırtıcı gerçek, zaman kavramının olmaması ve lucid rüya deneyimi. İnsanların zaman kavramının dışına çıkabildikleri nadide bir yerdir rüyalar bana göre. Bilinçaltınızı programlamanız sonucunda lucid rüya deneyimine ulaşarak rüyanızı kurgulamak Inception filmindeki kadar profesyonel olmasa da yine de heyecan verici :)
  • Paylaş
2

Ahmet Avcı, Yani burada lucid rüya nedir açmalıydınız, aslında güzel de bir soru olacak kendisi şimdi :) Bu alıştırmaların faydası var mıymış ki, araştıralım, eğlenceli bir şey olmalı

Ahmet Avcı, Sorulmuş bile

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1678 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt