Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rüyalar neden zor hatırlanır?

1. Rüyaların yansıması gerçek olaylar gibi olmamaktadır. Rüyada görmüş olduğumuz ortam daha dinamik ve değişken bir ortamdır. Bir rüya döngüsü esnasında defalarca değiştirilebilir. Sabit ve detaylı bir çevre oluşturabilseydik eğer hatırlamakta güçlük çekmezdik ama bu şekilde hatırlamamız oldukça güç.

Rüyalar

2. Ruhumuzun yapısı nedeni ile rüyalarımızı hatırlamak zordur, evet onun da bir fizyolojik yapısı vardır. Ama bilinçaltı beyinde bilinçten daha fazla yer kaplar.
Bilinçaltı ve bilinç aynı beyinden beslenmesine rağmen ikisi çok farklı diller konuşmaktadır ve anlaşmaları mümkün değildir. Zaten kendi aralarında konuştukları da görülmemiştir :))

Ancak biz biliyoruz ki tüm bölümler canlandırılabilir ve daha geniş tanımlamalar yapabilir hale gelebiliriz.

3. Rüya esnasında biribiri ile bağdaşmayan süreçler hafızaya depolanmayı etkiler. Genelde anlamsızdır rüyalar, olaylar, fikiler, kelimler anlamlı bir şekilde devam etmeyebilir. Bazen hafızamızda olan olayları (mesela son 24 saat içinde yaşadıklarınızı) rüyamızda görsek de bu çok sık yaşanmaz. Anlamlı olsalardı daha kolay hatırlayabilirdik.

4. Tamam teknik olarak rüyaları hatırlamak zordur ancak, buna çok emek de harcamamış olabiliriz. Biraz çaba ile rüyaları hatırlamak geliştirilebilirdir.

Rüyalarınızı hatırlamak istiyorsanız;
inploid.com/t/ruyalarimizi-hatirlama-yollari-nelerdir
  • Paylaş
Rüyanın hatırlanması hususunda dikkatimi çeken bir noktayı sizinle paylaşmak isterim. Ne zaman ki uyandığım anda rüyamı hatırlamaya çalışırsam, o rüya hafızamdan çok çabuk silinmiştir. Özellikle de uykudan uyandığımız o ilk, yarı uyur yarı uyanık halde iken rüyayı hatırlamaya çalışmak unutmayı hızlandırıcı etki yapıyor. Uyandığım anda rüyayı tekrar hafızamdan geçirmeden kalkarsam. Öğleye doğru rüyayı bütünüyle hatırlayabiliyorum. Enteresan ama defalarca tecrübe ettim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2674 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları