Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rüyalar sadece geçmişle mi alakalıdır yoksa gelecekle ilgili mesaj da verir mi? Somut deneyimleri olanlar var mı?

Freud'a göre rüyalar insanın uyanık yaşamında arka plana itilmiş, sosyal ve etik değerlerle kontrol altında tutulmuş ya da bastırılmış düşünce ve duygularının uykuda bilincin rahatlamasıyla görsel açıdan ön plana çıkmasıdır. Rüyalar henüz bilimsel açıdan bütün gizemini koruyorken freud'un bu yaklaşımı ancak en akla yatkını olarak kabul edilebilir. Rüyalar bilinçaltımızın yansımasıdır. bu da rüyaların gelecekten çok geçmişle ilgili olduğu sonucunu çıkarır. fakat eğer iyi tahlil edilebilirse insanın geleceğini değiştirebilecek sonuçlar da verebilir.
  • Paylaş
 farklı görüşler var aslında... rüyaların her karesinin aslında tüm yaşamımız boyunca gördüğümüz karelerin farklı kombinasyonlarla bir araya gelmiş biçimi olduğu gibi... mesela araba aile bir yerden geçerken hiç dikkat etmediğimiz bir şey 15 sene önce görüdüğümüz bir kişi ile birleşip bir rüyaya dönüşebiliyor. bunun yanında bir görüşte simgeler üzerinden... insan aslında sezgileri çok güçlü bir varlık... mesela gelecek 1 senemizi şekillendirecek kararlar veriyoruz farkında olmadan, şu an için bunu göremiyoruz, yada görmek istemiyoruz ve her neyse ... halbuki uyanıkken düşündüğümüz şey mantığımızın ön planda olduğu bir yaşam... rüyada ise mantık bastırılarak sezgiler ön plana çıkıyor. gördüğümüz şeylerde bu sezgilerin beynimizde ifade bulmuş şekilleri... simgeleride doğduğumuz andan itibaren atamaya başlıyoruz... çöl, deniz, kırmızı, çocuk, baba hepsinin aslında bir anlamı var simgesel olarak üzerine düşünmediğimiz için somut olarak ifade edemiyoruz ama beyin arka planda bunları oluşturuyor sözlük gibi birşey... ben iki görüşünde bir arada var olduğunu düşünüyorum. yorumlama ve kendni tanıma ile ilgili. 
  • Paylaş
1

Thelmo, Gunluk yasamda da sezgilerimizin pesinden gidebilsek. Perde inmese insanlarin gozlerine. ise ozaman ruyalar ve yasamlar kabus olmaktan cikar bence.

ben şu ana kadar gelecekle ilgili tek bir mesaj almadım..tamamen geçmişe dönük yaşadıklarımın karmakarışık yansımaları vardı..tabiiki gelecekle ilgili isteklerim yönünde rüyalarım da şekillenmiştir..
  • Paylaş
Benim bildiğim ruyalar tamamen geçmişe ilgili ve gördüğümüz herseyin hatta bize saçma gelenlerin dahil bi anlamı var. Mesala ruyasında kendini hıristiyan olarak gören birinin kuvvetle ihtimal soy ağacında böle bir atası vardır. Kabaca bilinç atlı ve daha derinler atalarımızdan aktarılan DNAlarla biz daha doğmadan oluşmuş durumda yani biz insalar sadece doğan, yasayıp sonra yok olan canlılar değil; bir tarihin devamıyız ve onu sekillendiriyoruz. Bunu bilinçli veya bilinçsiz bi şekilde yapıyoruz.
  • Paylaş
Moralim bozuk olduğunda annemin, ablamın rüyasına giriyorum hemen arıyolar. geçmişle yada gelecekle ilgilimi bilmiyorum ama şimdiyle alakası olduğu garanti ;)
  • Paylaş