Bilmek istediğin her şeye ulaş

Rüyaların psikoloji ile ilgisi nedir?

Rüyalar beynimizin işleri yoluna koyma araçlarından birisidir (önemlilerinden). En azından böyle sanılıyor. Bu konuda birkaç başlıkta bildiklerim şunlar:
 • Rüyalarımızda beynimizin kullandığı tüm malzemeler doğumdan günümüze kadar gördüğümüz her şeydir.
 • Rüyaya konu olan duygu, kaygı, vs. ne ise son 24 ile 48 saat içerisinde tetiklenmiştir.
 • Rüyada beynin en çok yaptığı şey Yansıtma'dır. Yansıtma ile beyin rüyanızda kişiler, davranışlar ve kimlikler ile olayları farklı bir konuma sokar. Yani dayınızı görürsünüz ama aslında babanızdır ancak siz hatırlarken dayınızı düşünerek anlamlandırmaya çalışırsınız. Beyin yaptıklarını sizin anlamlandırmanızı istemez, kendisi gizli bir şekilde görevini yürütmeye çalışır. Yansıtma rüyaları karmaşıklaştıran en önemli etkinliktir.
 • Rüyada sayılar çok önemlidir. 3 tane taş, 5 tane ağaç, 11 tane sandalye, vs. gibi. Sayıların sizinle, ailenizle, atalarınızla, şimdiki hayatınız ve hatta ailenizdek insanların kendi hayatları ile de ilgili olma ihtimali çok yüksektir.
 • Rüyadan uyandıktan sonra birkaç dakika içinde rüyayı unutursunuz. Uun süreler sonra hatırlamaya çalıştığınızda ise aslında gerçekten net olarak rüya değildir hatırladığınız. O yüzden uyanır uyanmaz yazmanız önerilir hala daha belirgin iken rüya.
 • Rüyaya beynin çok ihtiyacı vardır ve iyi bir uyku sürecinde vücudumuz beyin başta olmak üzere gerçek anlamda dinlenebilir.
 • Freud'un 3 ciltlik Rüyaların Yorumu serisini okumanızı öneririm. Sıkıcı gelebilir ancak Psikanaliz'e ilginiz ve merakınız varsa çok öğreticidir. Şu anda 2 cilt halinde satılıyor (idefix.com/kitap/ruyalarin-yorumu-cilt-... ve idefix.com/kitap/ruyalarin-yorumu-cilt-... ) ben 3 cilt olarak okumuştum yanlış hatorlamıyorsam. Kitap kapağındaki fotoğrafı itici bulabilirsiniz ama içeriği öyle değil :).
 • Paylaş
1
Bilincin, çözüm arama sürecini rüya ile sağlandığını düşünüyorum. Kendi rüyalarımı analiz etmeye çalıştığımda her ne kadar saçma da görünseler aslında, yakın süreçte yaşamış olduğum bir soruna ait oluyor.
 • Paylaş
Gündüz bastırılmış duyguların yaşanmış gibi sahnelenmesidir rüya. Böylece psikolojiniz rahatlar. Olumsuz bir durumla karşılaştığında insan esnemeye başlar. Kabul etmek istemediği şeylerle karşılaşmıştır. Ve eğer çözemediğiniz bir sorununuz varsa o sorunu düşünerek uykuya dalarsanız - tabi pozitif bir eğilimle- uyandığınızda çözüme çok yaklaştığınızı hissedersiniz. Bazen de çözümle birlikte uyanırsınız.

Rüyalarla ilgili Freud ve Carl Gustav Jung önemli çalışmalar yapmışlardır. Fakat Freud, bir kız çocuğunun babasına ilgisini bile cinselliğe bağladığı için pek insalcıl olmamakla suçlanmaktadır.

Bir de 100 kişi bulutu var. Canlıların davranışlarını bu buluta aktarılan bilgilere göre gerçekleştirdikleri söyleniyor. Şöyle ki çamurlu patatesleri yemeyen maymunlardan üç tanesini alıp patatesi yıkayıp yemeyi öğretiyorlar ve sonra diğer maymunların yanına koyuyorlar. Üç maymun diğer 97 maymuna patatesi yıkayıp yemeyi öğretiyor ve bu bilgiye erişen maymun sayısı 100 olduğunda o bölgedeki tüm maymunların bu bilgiye buluttan erişebildikleri keşfediliyor.

Rüyalar bulutlar arasında gezmeye benziyor değil mi?
 • Paylaş
Rüya evresi bir bilinç durumudur, psikoloji bilinç düzeylerini incelediğinden ilişkilidir tabi ki... Ama kesinlik sınırlıdır, Freud, psikolojinin babası olarak bilinir ve rüya analizleri mevcuttur; ancak bu konuda eleştiri de almıştır, ölçülebilirlik, bilimsellik çerçevesinde sınırlı ve eksik kaldığından... Ama rüyalar genel itibariyle yordamayı dağlar diyebiliriz herhalde...
 • Paylaş
Rüyaların psikolojisini ele almak için öncelikle rüyanın ne olduğunu ele almamız gereklidir.

Rüya, bilimsel tanımıyla: insan bedenin uyku halindeyken beynin geçirdiği bir bilinç aşamasıdır. İnsan, uykuya daldığında (gerekli koşullar sağlanmışsa) rüya görür. İnsan denen varlık, beden ve ruhun birleşiminden oluşur. Dolayısıyla yapılan bilimsel tanımlar daima insan beyni için geçerlidir.

Burada karşılaşılabilecek ilginç bir soru karşımıza çıkıyor. Eğer insan beyni rüya görüyorsa, ruhu ne yapıyor? Bir kenarda mı bekliyor? Elbette ki hayır. O da bir tür ruhlar âlemi olan rüya âlemine yolculuk yapıyor.

İnsan ruhu, bireyin bilincinden ve bilinçaltından etkilenir. Ruh ve beyin için farklı bir hal olan rüya halinde insan psikolojisi doğrudan etki eder.

Rüya hakkında bir alıntı:

"Tanrı âlemlerini soruyorsun. İyice bil ki, Tanrı’nın âlemleri sayılamaz ve ölçülemez. Onların sayısını her şeyi bilen hikmetli Tanrı’dan başka kimse bilemez, anlayamaz. Uykudaki halini göz önüne getir. Uyku hali Tanrı’nın insanlar arasındaki işaretlerinin en gizemlisidir. İyice düşünülürse bunun böyle olduğu görülür. Rüyanda gördüğün şey aradan hayli zaman geçtikten sonra gelip çıkıyor. Rüyada iken gördüğün âlem yaşamakta bulunduğun şu âlemin aynısı olsaydı, o rüyada meydana gelen şeyin, tam oluş anında, bu dünyada da gerçekleşmesi gerekirdi. Bu böyle olsaydı sen kendin bunu görür, tanık olurdun. Öyle olmadığına göre, yaşamakta bulunduğun şu âlemin rüyada gördüğün âlemden ayrı ve başka olduğu sonucu ortaya çıkar. Rüya âleminin ne başlangıcı ne de sonu vardır. Rüya âleminin, Aziz ve Mecid (ulu, şanlı) Allah’ın emriyle, senin kendinde mevcut bir iç âlem olduğunu iddia edersen doğruyu söylemiş olursun. Ruhun dünya ile bağlarını koparıp uyku sınırlarını aşarak, Tanrı’nın yardımıyla, bu dünyanın içinde gizli bir dış âleme intikal ettiği iddiası da aynı derecede doğrudur. Gerçek söylüyorum; yaratılış sahası bu dünyadan başka dünyaları ve bu yaratıklardan başka yaratıkları da çerçevesi içine alan uçsuz bucaksız bir sahadır. Bu âlemlerin her birinde kendi araştırıcı ve hikmetli Nefsinden başka kimsenin araştıramayacağı şeyler mukarrer (kararlaşmış, şüphesiz, bildirilmiş) ve mukadderdir. Sana açıkladığımız şeyler üzerinde derinliğine düşün ki âlemlerin Mevlası olan Rabbin Allah’ın maksadını keşfedebilesin. Bu sözlerde İlahi hikmet sırları saklıdır. Sözlerimizle yaratılanların işledikleri işler Bizi öyle kederlendirmiştir ki, bu konu üzerinde bundan fazla durmayacağız. Sesimizi işitmek isteyenler işitsin. "
 • Paylaş
Rüya sana dejavu yaşatır senin aslında gördüklerin aslında bir şekilde yaşadığın veya yaşanma ihtimali olacak şeyler rüyandaki kahramanlar ise senin bir zamanlar hayatında gördüğün kişilerdir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

345 Görüntülenme11 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları