Bilmek istediğin her şeye ulaş

SAAS olarak sunulan project management gibi bir proje Türkiye'de hangi tür firmalara veya kişilere nasıl pazarlanabilir?

Ne tür bir proje yönetim servisi olduğunu tam olarak anlayamadım ama benim anladığım Office Project gibi bir yapı ile her türlü iş akışını işleyebileceğiniz bir servisten bahsettiğinizi varsayıyorum.

Saas (Software as a Service) modeli iyi planlandığı ve iyi uygulandığı takdirde çok iyi gelir elde edebileceğiniz bir modeldir. Ancak dediğim gibi, başınız çok ağrımasın istiyorsanız, iyi planlama yapmalı ve servisinizi mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmelisiniz. Bunu sağlamak için "esnek" olmanız gerekiyor. Yani türlü türlü müşterinin, türlü türlü isteklerini iyi değerlendirmeli ve servisiniz onları az veya çok memnun edebilmelidir. Böyle olmazsa tutunma şansınız olsa bile büyüme şansınız azalır. Tüm bunlar esnasında çok iyi konsantre olmanız, efor sarf etmeniz ve sabır göstermeniz gerekir. Ürünü çıkarmak üzere iseniz bunların çoğunu zaten biliyorsunuzdur veya yaşamışsınızdır.

Türkiye'de proje yönetimi için kullanılan yöntemleri (bence) ikiye ayırabiliriz.

  1. Geleneksel Yöntemler: Excel, Word ve not defteri
  2. Profesyonel Yöntemler: Yazılımlar, Süreç Yönetim Sistemleri... Vs. Yani teknoloji
Aslında bundan da ziyade, bu yöntemlerin tümünü de ikiye ayırmak mümkün:
  1. Etkili Yöntemler
  2. Etkisiz Yöntemler
Yani demek istediğim, ekibinizin büyüklüğü, yaptığınız iş, projenin boyutu, şirketin büyüklüğü, hatta şirketin yerel mi yoksa global mi olduğu gibi bir çok parametreye göre ihtiyaçlar değişiyor ve bu ihtiyaçları karşılayan her tür yazılım şu an bulunuyor. Geriye kimin neye ne kadar ihtiyacı olduğu sorusu kalıyor.

Proje yönetimi, bizim ülkemizde (küçük ve orta ölçekli firmalarda) daha çok geleneksel yöntemlerle halledilen bir şey. Yani, çoğu firma akışları not defterinden ve toplantılardan takip ediyor. Bu kolay ve düzensiz bir yol, ama Türkiye'deki bakış açısı ile değerlendirirsek "iş görüyor". Diğer yöntemler ise daha çok büyümüş firmaların kullandığı yöntemler, onlar ise mecburen doğan ihtiyaçlardan ötürü hem geleneksel, hem de teknolojik çözümleri uyguluyorlar.

Bence Türkiye'de hangi tür firmaları hedef aldığınıza göre değişir bu iş. Yani eğer siz orta ölçekli firmaları hedefinize alırsanız, dezavantajınız; onları hali hazırda yürüyen sistemlerinden vazgeçirmek için ikna etmeniz kolay olmayacaktır. Avantajınız ise; servisinizi bir şekilde kabul ettirdiğinizde, iyi bir hizmetiniz var ise, yayılmanız daha kolay olur. Unutmayalım ki, bu ülkede küçük ve orta ölçekli işletmelere yüz binlerce muhasebe yazılımı lisansı satıldı : )

Daha büyük firmalarda ise dezavantajınız onların bu tarz problemleri daha güvenilir ve büyük firmalarla hallediyor olmalarıdır. Yani büyük balık masadadır, sizi de bu şekilde bitirebilir. Maalesef bu noktada bir avantajınızı göremiyorum (en azından ürün hakkında bilgim olmadığı için) .

Her durumda da ben sizin yerinizde olsam, henüz böyle bir yapıya geçmemiş ve ihtiyaç duyan, potansiyel olarak teknolojiye daha yakın durması ihtimal firmalara yönelirdim. Onlarla görüşme yapar ve en azından 2-3 firmaya referans sağlamaları için ne olursa olsun servisimi sunmaya çalışırdım. Hatta, x zaman ücretsiz kullan, sonra beğenirsen aylık y dolar öde. Veya y kişi ücretsiz kullan, eklenen her kullanıcı hesabı için z dolar aylık öde. Hatta hatta, aylık limit x dolar kredi veriyorum, kullanımınız x doları geçince ücretlendirilirsiniz gibi gibi. Buna benzer modellerle ürünü tutundurmak çok faydalı olabilir.

Eğer ürün hakkında biraz daha ayrıntı verebilirseniz, daha spesifik bilgiler verebilirim.

Umarım faydası olur. .
  • Paylaş
2

Kadircebel, değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim. şuan dünyada incelendiği zaman ilk 2 sırada öne çıkan ürün wrike.com ve projectbubble.com . webrazzi de Türkiyede SAAS alanında bir açık olduğu herseferinde vurgulanmakta. belirttiğim örneklerdeki gibi bir girişim yapmayı planladım. analiz ettim birkaç ek modül gelişterebileceğimize karar verdik ekip olarak. aslında eğer düzgün bir şekilde pazarlanırsa ucu açık bir girişim görüyorum biraz. en basidinden ülkemizde bilişim ile uğraşan firma sayısı her geçen zaman arttıkça böyle birşeye ihtiyaç duyacağına inanıyorum zaman içinde. fakat piyasada açık kaynak kodlu olanlar hariç iyi olan servislerde bu zamana kadar yaptığım araştırmalarımda Türkçe dil desteğine rastlamadım. bu tabiki bir artı özellik olmayacak. piyasaya göre moduller geliştirilip zaman içinde daha da ilerleyebileceğimi düşünüyorum. şuan plan ve analizleri yapmaktayım ve yakında (1-2 gün içerisinde) kodlama ve tasarım aşamasına geçilecek. tabiki mobile versiyonları da olacak malum. tabi sonuçta bir risk var. risk almayı da seven biriyim açıkçası. klasik girişimci gibi ürüne çok bağlı değilim yani gözümde büyütmüyorum :)) aklıma tek takılan konu belli bir kesimin ihtiyacı olacağı idi. fakat diğer kesimler kimler ve neler olacağı idi. projenin bütün herşeyi ile maliyet hesabı yaptık bugün ve çıkan rakam iyi di açıkçası :)) 100 000 tl gibi bir rakam çıkıyor ortaya. ürünü bittiğinde ve bazı yerlere kullanması için verdiğimde ve iyi bir test ten sonra melek yatırımcı arayışına girme gibi bir planım var açıkçası. çünkü ilerleyen zamanlar da üründe bir büyüme olursa gerçekten network konusunda destek almam gerekebilir. düşüncelerin için gerçekten teşekkür ederim yardımcı oldu.

Hakan Köse, Rica ederim ve başarılar dilerim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

459 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt