Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saate baktığımda sürekli aynı olan rakamları görüyorum bugünde 07:07' di ilginçtir ki tarihte 07/07 yi gösteriyordu. Arada bir korkuyorum sizce bu rastlantılar nedir?

Kısaca beynin gücü. Buna bir anlam yüklemeye çalışmamanızı öneririm ama bu konuda birkaç bilgi verebilirim. Beynimiz ve biyolojik saatimiz çok kuvvetlidir. Saate o anlarda bakmanız ve denk gelmesi beyin için yapılması o kadar kolay bir işlem ki aslında. Özellikle bu tesadüf gibi görünen anların sizde neden gerçekleştiğine dair birçok hipotez üretilebilir (bilinçdışı ile ilintili olarak). Sayıların ve büyük tesadüflerin beynin güçlü yapısı ile ilişkili olduğuna dair çok fazla şey okudum bugüne kadar. Bu etkiyi daha iyi anlayabilmeniz için Freud'un Rüya Yorumları serisini (3 cilt) okumanızı tavsiye ederim.

Yaşadığınız şeye benzer olarak; "rüyanızda gördüğünüz birisi ile gerçek hayatta karşılaşmanız" da verilebilir. Trafik ışıklarında karşıya geçerken dahi anlık olarak gördüğünüz her şey ve her kişi beyin tarafından kaydedilebilir. Hem de hayatımızın sonuna kadarki her şeyde. Bu kadar güçlüdür beyin.

"Beyin asla unutmaz, bastırır" :). Kural budur genel olarak. Bu kurala uygun olarak hiç kırmızı ışığa yakalanmadan bir gün de geçirebilirsiniz mesela aracınızla ve bu da beynin arka planda becerebileceği bir şeydir. İnanmak güç ama önem vermeye başladığınız takdirde her gün geçtiğiniz trafik ışıklarına asla yakalanmadan evinize dönebilirsiniz (olağan dışı durumları saymazsak- trafik, vs. gibi). Beyniniz sizin için bunu halledecektir. Rutinde arka planda beynimiz bizim direkt olarak farkedemeyeceğimiz birçok ayrıntıyı otomatik olarak hızla yorumlayabilme kapasitesine sahiptir.

Rüya yorumundan devam edeyim konuyu dağıtmadan. Örneğin; bir kişi rüyasında 8 tane taş görüyor ve 8. taşın üzerine yıkılması ile uyanıyor. Bu örnekte; sonradan ortaya çıkan durum, rüyayı gören danışanın kendi ailesinde 8. baba olması ve kısırlık korkusu olması. Ailede danışanın hatırlayabildiği kadarı ile 2 kuşakta toplam 5 erkek var ve çok eskilerden bildiği 2 erkek çocuk doğduktan sonra ölmüş (bunu normalde hatırlamıyor ama terapide ortaya çıkıyor). Bu hesaba göre adam da 8. erkek oluyor ve korkusu taşın üzerine yıkılması ile temsil ediliyor. Bu biraz saçma bir örnek gibi gelebilir ancak durumu ve beynin farkındalık gücünü özetlemesi açısından dikkate değer olduğunu düşünüyorum.

Bu arada Malcolm Gladwell - Blink kitabını ve Charles Duhing - Alışkanlıkların Gücü kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bir şey olacağı yok korkmayın:) Benzer bir link buyrun; inploid.com/t/saate-baktiginiz-da-0000-...
  • Paylaş
Şu anda bakarsanız aynı rakamları görmezsiniz. Merak etmeyin arada bir hepimiz aynı rakamlar varken saate bakıyoruz.
  • Paylaş
The Number 23 filmini izlemelisiniz derim.
  • Paylaş
Aynı şey kızımdada vardı ve oda bir ara bu olaya çok takmıştı. Bence tamamen tesadüfsel bir olay çok takmamanızı öneririm. Kızım bu takıntıdan kurtuldu darısı başınıza.
  • Paylaş
inploid.com/t/saate-baktiginiz-da-0000-g...

Şöyle bir konu geçmişti inploid tarihinden.

İçerik store : -)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2074 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt