Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sabah ezanı okunurken neden içimiz ürperiyor?

Sebepleri:

1. Sabah ezanının makamı.
2. İnsanın ruhunun o anki durumu.
3. Ezanın okunduğu vakit havanın ve ortamın durumu.

Sabah ezanının makamı diğer vakitlerde okunan makamdan farklıdır. Ruha daha çok tesir eden. Diğer vakitlerde Rast, Segah, Hicaz ve Uşşak makamlarıyla okunurken Sabah Ezanı "Sabâ" Makamında okunur. Bu makam hüzünlü ve derbeder bir makamdır. (Sanat dünyasında "derbeder makamı" da denir)

İnsanlar, güneş doğmadan evvel yani gecenin son zifirinde/karanlığında uyanırlarsa o anki ruh halleri genellikle sakindir. O sukunetli ruh haliyle derbeder makamındaki sabah ezanı birleşince insana daha fazla tesir eder.

Sabah Ezanının okunduğu vakit gecenin son zifir/karanlık halidir. O anda şehir sessiz, ortam alaca karanlık, hava durgundur. İnsan bir an için "yalnız" olduğunun farkına varır. Aslında hem ortamın o hali, hem insanın o anki ruh hali hem de o esnada okunan saba makamındaki ezan ona, ölümünün bir dakika sonrasını hatırlatır. Evet ölümünün bir dakika sonrasını...

İnsan pırıltılı dünyadan ayrılmış ve ölümün ardındaki sessizliğe kavuşmuştur. Artık bir kedisi bir de Rabbi vardır. O sessizlik ve sakinlik içinde bir ses duyar: "Allah büyüktür... Allah yücedir... "
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2631 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt