Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sabah kahvaltısında çay içme geleneği nasıl başlamıştır?

Gelenek olarak İngiltere'den gelen beş çayı geleneği var ki o da akşam beşte içilen çaylar :) Kahvaltılarda sıklıkla çay içilmesinin nedeni ise bence çayın içeriğindeki kafeinden kaynaklanıyor. Kafeinden ötürü çayın uyku kaçırıcı ve zihin açıcı etkisi olduğu için sabah sersemliğini üzerinden atmak ideal olur çayla.
  • Paylaş
Çay hakkındaki en eski efsane Çinlilerden. İ.Ö. 2737'de Çin imparatoru Shen Nung "göklerin oğlu" uzun bir yolculukta verdiği molada susuzluğunu gidermek için oturduğu ağacın altında içmek için su kaynatır. Esen bir meltem birkaç yeşil yaprağı suyun içine sürükler. Su açık yeşil bir hal alır ve çıkan koku imparatorun hoşuna gider. İmparator yaptığı içeceği dener ve çok lezzetli bulur, kendini yorgunluğunu üstünden atmış, canlanmış hisseder. O günden sonra her zaman yapmış olduğu o ilk çayın tarifinde kalır ve onu içer. Efsaneye göre yapraklar yabani çay ağacının yapraklarıdır.

Orta Asya'nın göçebe halklarına bakarsanız iki besin maddeleri var. Yak eti ve yak sütü karıştırılmış çay. Onlar göçebe olduklarından, tarımla da uğraşmıyor sadece yak kervanlarıyla geziyor, taşımacılık yapıyorlar. Vardıkları yerleşim bölgelerinden de yükte hafif paha da da az da olsa ağır olan çay alıyorlar. Aşağıda adını verdiğim belgeselleri izleyene kadar inanamayacaksınız ama bunu hala yapıyorlar.

Ben, çayın atalarımızca Anadolu'ya getirildiğini ve sadece kahvaltıda değil bütün gün çay içme geleneğinin de Orta Asya'daki günlerimizden beri süregeldiğini düşünüyorum. İngiltere'ye çay, zaten bizden asırlar sonra 1600'lü yıllarda gitmiştir.

İlgisini çekenler (youtube'da da Türkçe olarak var) Asya Geçidi belgesellerini izlesinler. Gerçekten çok sakinleştirici, dinlendirici ve güzel belgeseller.

kaynaklar:
  • Paylaş
Bunun bir gelenek olduğunu düşünmüyorum. Bu bence bir uygulanırlık ve alışkanlık. Mesela kahvaltı da belki gerekli bir şey değil ancak zihnimize olması gerektiği yerleşmiş. Çayın da bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Avrupa ülkelerinde de çay yerine kahve tüketilir sabahları.
  • Paylaş
Osmanlı toplumunda 16. Yüzyıldan itibaren yaygın olarak, sadece sabahları değil, günün her saatinde tüketilen kahve (Türk kahvesi), çayın 20. Yüzyıl başlarında Osmanlı-Türk toplumunda yaygınlaşmasına kadar en çok tüketilen geleneksel içecek olmuştur. Osmanlı toplumunda çay, önceleri sadece ilaç niyetine, az tüketilen bir içecekti. Dönemin kaynaklarına göre; 19. Yüzyıl sonlarından itibaren Osmanlı toplumunda, pahalılaşan kahve karşısında çay, daha ucuz olması, üstelik gün boyunca kahve yerine ve daha çok miktarda tüketilebilmesi nedeniyle kısa sürede yaygınlaşmış. Cumhuriyet sonrası Rize bölgesinde çay üretiminin başlamasıyla da, çay neredeyse geleneksel Türk içeceği olmuş. Sabahları tüketilen kahvenin yerini artık, önceleri Rusya'dan gelen semaver, sonraları da çaydanlıkta demlenen ve ince belli cam bardakta sunulan çay almış. Artık çay, şehirlerde ve Anadolu'da en çok tüketilen sıcak içecek. Kahve öncesi yenilen kahvaltılık lezzetler artık, çay eşliğinde tüketiliyor.
  • Paylaş
Bence uyku açması ve kahvaltıya uygunluğu sonrada türk kahvesi tamamdır.
  • Paylaş