Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saç dökülmelerini önlemek için neler yapılabilir?

Sac dökülmesinin nedenini ilk önce ögrenmek lazım..bunun için kan tahlili yaptırıp özellikle demir eksikligi gibi bir durum var mı ona bakılmalı..dışardan yapılan sac bakımları gecici cözüm oluyor..
 • Paylaş
Ben lüle lüle, çok uzun saçları olan bir delikanlı iken; alnı geniş, ve hatta bıngıldağın hemen arkasındaki tepe kısmındaki saçlarını da kaybetmiş orta yaşlı bir erkeğe dönüştüm. Bu süreçte saç dökülmesine ilk başlarda oldukça takmış birisi olarak birçok ilaç, şampuan, vs. kullanmışlığım oldu. Bioxcin, Bioplast gibi -aynı firma ürünleri- şampuan ve ilaçlar dökülmeyi durduruyor, evet. Buna ek olarak en fazla etkiyi Minoxil %5 olan ilaçtan aldığımı söylemeliyim ancak tatbik etmesi biraz zahmetli. Günde 2 defa ve en fazla 7 kez püskürtmek gerekiyor. Güzel kokulu olmasına rağmen yağlı bir görünümü var kuruyana kadarki sürede. Buna ek olarak en sonunda bulduğum çözüm -ki artık dökülmesine de pek aldırmıyorum saçlarımın- özel bir sabun. Aktarlarda bulabileceğiniz, neredeyse şampuan gibi köpüren sarımsak özlü -ama kokusu çok güzel sarımsak aldatmasın sizi- beyaz sabun kullanıyorum ve başka hiçbirşey kullanmıyorum. Şimdilik dökülme problemim ortadan tamamen kalkmış görünüyor.
 • Paylaş
8

Solsoledo, Sevgili serkan, problemin ortadan kalkması sabundan değil de, saçların ortadan kalkmasından olmasın :) Benim gibi!

Serkan Kiose, :):) valla birkaç yıla kadar kökünden hallolacak harbiden :)

Ece Naz Sonat, Babamın takıntıları yüzünden ben de bu konuyu çok araştırmıştım.Değişik sabunlar,bitkisel karışımlar,bioxcin denemediğimiz bir şey kalmamıştı.Artık en son saç ektirme olayını araştırmaya başlamıştık.Sonra bir doktor bu yeni kök hücreli ilaçlardan birini önerdi,onu da deneyelim dedik.Abartmıyorum 5-6 ay içinde saçlar çıkmaya başladı ve önceden beyazlamaya başlamış olmalarına rağmen simsiyah çıkmaya başladılar.Şuan babamı görenler inanamıyor... :) Çok takıyor erkekler gerçekten bu duruma ama bence o kadar da kötü değil hem her şeyin çözümü var.

June, Merhaba Ece Naz Sonat babanızın saçlarına iyi gelen kök hücreli ilaçlardan banada önerseniz çok sevinirim.:)

Serkan Kiose, Ben de öğrensem ya :)

Ece Naz Sonat, Aa kaç yıl sonra yorumla gelmiş. CellVitals diye bir markanın ürünüydü bahsettiğim. Stem cell hair complex for men yada women diye geçiyor. O markanın şampuanları ve yağlarıyla birlikte kullanılıyor. Yalnız sadece kalıtsal olan durumlarda işe yarıyor diye biliyorum.

Serkan Kiose, hemen alıyorum :)

İşte şimdi o lüle lüle olan saçlardan bende de var ama son 5-6 aydır inanılmaz dökülmeye başladı :(( İki haftada bir bakım yağları ile kür yapsamda her banyoda dökülen avucumun içine gelen saçlarıma ağlayasım bile geliyor üstelik boyada yok, tamam o sabunu kullanayım ama sonrasında uzun olduğu için bukleleri taramak açmak zor olur diye düşünüyorum yinede aklımın bir köşesine yazıyorum....
 • Paylaş
Bioxin şampuan kullanmak gayet iyi geliyor. Bir iki kullanışta farkı fark ediyorsunuz. En son Fortesini kullanmaya başladım, çok memnunum.
 • Paylaş
Kafası dımdızlak olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, saçlarla fazla oynamak, sürekli bitkisel de olsa sabun ve şampuan değiştirmek, bakım kürü denen kimyasal maddelere bulamak saçın hem kimyasını hem de fiziğini bozan şeyler. Üstelik bu tür şeyleri kullanmayı bıraktığınızda saçınız daha fazla dökülmeye başlıyor, çünkü onların içindeki maddeler saçta bağımlılık yapıyor. Özellikle erkeklerde saç dökülmesi belli bir süreç sonunda eninde sonunda dökülmeye başlıyor (biz bu sürece kısaca yaşlılık diyoruz, biz bile ölüp gideceğiz saçları yaşatmaya çalışmak niye?). Ama @June , sizin saçlarınıza bakarak diyebilirim ki son 5-6 aydır yaşadığınız bu dökülme kesinlikle psikolojiktir (yani stres, kaygı vb. nedenlerle), böyle bir durumda saçı kimyasala boğmak daha da tehlikeli olabilir. Sorunlarınız çözülünce dökülme de duracaktır. Ayrıca her banyoda insanın eline bir tomar saç gelmesi (hele ki sizin gibi saçı gür birisinde) normaldir; sadece şimdi saçınızın döküldüğünü düşündüğünüz için buna dikkat etmeye başlamışsınızdır o kadar :) Önemli olan o dökülen saçı yerine yeni saçın gelmesidir! Eğer saç gelmiyorsa dökülme budur işte...
Ha benim de bir zamanlar lüle lüle saçım vardı, ama dökülmeye başladığında hiç tasa etmedim bunu; çünkü şimdi daha yakışıklıyım :) bir de işin bu megalomani yanı var tabi! :)
 • Paylaş
3

June, Aaa megolomani bak o bendede var, hem kelim hem yakışıklıyım desene:)

Solsoledo, Siz yine de kel kalmayın :) Böyle daha güzel :)

 • Beyazlar yok ise, boyadan uzak durmak
 • Doktora gidip, demir çinko troid her ne halt sebep olabiliyorsa test olmak ve gerekiyorsa verilen ilacı kullanmak (aksatmadan)
 • Saçları her gün yıkamamak
 • Bepanten ampul + e vitamini ampul + yılan yağı + hint yağı + badem yağı + susam yağı karışımı=haftada bir ya da 2 saç diplerine sürmek ve ardından bitki özlü şampuan ile yıkamak.
 • Kremli şampuanlardan uzak durmak, şampuan ve saç kremini ayrı ayrı kullanmak
 • Paylaş
Kardeşim 30 yaş altındaki saç dökülmeleri ve beyazlamaları genetiktir.30 yaş sonrası ise stres'ten dolayı olur genelde.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2376 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt