Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saçlar nasıl çabuk uzar?

Saçın çabuk uzaması için dengeli beslenmeli ve saçın uzaması için gerekli olan vitaminleri beslenmenize eklemelisiniz. Ayrıca saçınızı kesinlikle temiz tutmalısınız çünkü her zaman temiz saç daha çabuk uzar. Saç sağlığı saç uzaması için önemlidir. Saç uzamasının düşmanları kırılma, uçuşma ve kırık uçlardır ki saçınızın hızlı uzaması için bunların etkilerini en aza indirmelisiniz ve saçlarınıza onarıcı bakım yapmalısınız. Saçlarınızın yanlış fırçalanmasından huzursuz uykuya kadar birçok faktör saç kırıklığını etkiler. Bu yüzden saç bakımınız basit ama doğru ürünlerle olmalı. Bunların dışında evde deneyebileceğiniz çeşitli saç maskeleri de vardır:
 • Kına, yumurta, yoğurt, ve limon suyuyla yoğun bir hamur hazırlayın.
 • Hazırladığınız bu hamuru tüm saçınıza ve saç derinize masaj yaparak sürün.
 • Bir saat sonra şampuanlayın.
 • Bu işlem aynı zamanda saç dökülmesi proplemine de iyi gelecektir.
Başka bir uygulama:
 • 1 yemek kaşığı çörek otu ve susam otunu, 1 yumurta sarısı ile iyicene karıştırıp saçınıza masaj yaparak sürün ve 15 dakika kadar bekletin.
 • Sonra saçlarınızı ılık su ile güzelce durulayın. Saçın hızlı uzaması için bu kürü, haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.
 • Paylaş
Yıllarca afedersiniz kıçıma kadar saçlarım vardı. Nasıl uzattığıma gelince çok basit bir işlemdi. O kadar basit ki saçlarım uzasın diye çırpınan kadınlar kompleks düşünce yapılarıyla anlayamıyorlar. Saç uzatmadaki en önemli şey saçları kestirmemektir. Bir kısmınız tabii diyecek ki "eee bunu biz de biliyoruz. " Yıllarca kız arkadaşlarım kuaförden döndüklerinde "saçlarımı uzatacağım onun için kestirdim" dediler. Hep tekrar ettim, kuaföre gitmeyeceksiniz, bakımsızlıktan ya da uzun süre kesilmemekten uçları mı kırıldı; kendi kesebileceğiniz uzunlukta değilse çağırın bir arkadaşınızı kahve sohbetinin yanı sıra itinayla kırıkları kessin. Kuaföre giderseniz en az 5cm uçurur, istemediğiniz şekilde keser, belki de eve döndüğünüzde kendiniz düzeltmek zorunda kalırsınız ve o saçlar uzamaz. Bu kesme işlemi de iki aydan daha sık olmasın.

Avrupalılar insanın sağlığının saçlardan görülür olduğunu söylüyorlar. Yani vücudunuza iyi bakıp dengeli beslenir, sigara da içmezseniz saçlarınız da sağlıklı olur. Yumurtalı saç kürleri bütün dünyada seviliyor. Benden de bir anne tarifi:
 • Yumurta
 • Limon
 • Zeytin Yağı

Bir de Alman tarifi buldum:
 • Süzme yoğurt
 • Limon
 • Yumurta
Güzelce karıştırıp saçlarınıza ve kafa derinize masaj yapın, üstüne bir bone iyi oluyor yoksa her yere bulaşıyor. Bir saat kadar sonra da yıkayın. Bunu tabii her gün uygulamayın, haftada bir iyidir.
Saçları yıkarken doğal şampuan, bulabilirseniz doğal saç kremi kullanın. Saç kürü adı altında kutularda satılan yoğun keremler saçlarınızı kür manyağı yapar ve bol bol da dökülmelerine sebep olur.
Saç kurutma makinesini mümkün mertebe kullanmayın, hem kuruturken saçları çok çekiştirirsiniz hem de saçların kuruyarak çabuk kırılmasına neden olur.
 • Paylaş
2

June, Şu süzme yoğurt, limon, yumurta olanını bir deneyeceğim sonra kafa yumurta kokmuyormu yaa yumurta koyunca kafam yumurta kokuyor sanki :)

Bende arada bir saça bakım yaptığım zamanlarda badem yağı, lavanta yağı, çörekotu yağı ,ceviz yağı, fındık yağı, çam terebentin oda parlaklık verir saça sonra 1 yumurta sarısı azıcık balda koyup hepsini karıştırıp kafama boca ediyordum ama sonra saçım birazcık 1-2 gün yumurta kokuyor sonra geçiyordu ,iyi geliyormu evet haftada bir yaparsan gerçekten besliyor daha güçleniyor.

Şaman, Ben bunları hiç kullanmadım, zaten saçlarım çok gürdü, hala da dökülmüş değiller ama sıkıldım uzun saçtan günün birinde :) Yumurta kokusu da eğer bozuk yumurta gibi kokmuyorsa çok da rahatsız etmez bence :)

Kompleksli erkek berberlerinden uzak durun. "Abi uçlarından azıcık alıyorum" deyip kaç sefer 3-4 ayda uzayan kısmı kestiler. Sonra da "abi ben unuttum onu yaa" diyenleri de var.

Sonuç olarak yılda bir iki sefer berbere gitmeye başladım. Bırakın o kendi kendine uzuyor zaten. Her gün çok hırpalamadan tarayın.
 • Paylaş
Saç yani kafa da ki kıl :) değeri bu kadar kıl işte yaw. Bende bir miktar var şimdilik. Sanırım depeden uca 1 metre civarında kdv si olarak ta sakal bırakıyorum o da kıl. Kıllık konusunda tabiiki saçı bir numaraya koymak gerekiyor ve Şaman Bayyurt (@chamacon) üstadın dediği gibi kesmeyince uzuyor. Dmesi kolay arkadaş sende var da konuşuyorsun derseniz eğer. Kestirmeyin görürsünüz. Tabi o saç o kafa da mevcut ise :) Ha saç yoksa zaten yoktur. Ama olanlar için birinci kural kestirmemek, ikinci kural arada bir saçınızı yolun, dipten uca kadar avıcunuzla tutup sızaylayın kırık mırık kalmaz, ama kadınlarda şu var gidip çakma sarışın olurlar ( kaşlar siyah kalır birde iğğğğğ) 1 ay sonra dibi gelir. Lafı bile var "Ayol dibim geldi" hooop kuaföre gidilir kuaför abi çat 3-5 cm keser dibide boyar oldu bitti. Bu kafayla o kafa da saç uzamaz hacım :) Bi kere raad olun bırakın saçı kendi doğasına uzasın , kırık, dökük, kabarık, kıvırcık, pırasa takmayın walla billa 2 sene ye kalmaz omuzda 4 sene ye bel boşluğunda . bitti gitti.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

745 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt