Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saçlar neden yağlanır?

Saçlı deri yağlıdır ve bu yağ saçları da yağlandırır. Düz saçlı kişilerde saçlı deriden salgılanan yağ gün içinde saçlara hızla yayılır, fakat çok kıvırcık saçlı kişilerde yağ saçlara doğru az yayılır. Bu nedenle saçları düz olan kişilerin bu durumdan çok şikayetçi olduğunu görürsünüz. Saç kökünde bulunan yağ keseciklerinin görevi, kafa derisinde laktik asitle birlikte mikroorganizmalara ve çeşitli dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturmaktır. Ancak bu keseciklerin büyümesi ve fazla salgı yapması kalın bir yağ tabakası oluşturur. Buda kötü bir görünüme neden olur.

Saç yağlanmasında, genetik faktörler, yaş, beslenme, metabolizma, saçın temizlenme sıklığı, stres ve hormonsal denge başlıca sebeplerdendir.

Saçların yağlanmasının artması en çok ergenlik döneminde görülür. Hormonların nedeniyle cilt aşırı yağlanır. Bunun sonucunda da saçlar her gün yıkanır. Ancak saçları her gün yıkamak saç dibindeki sebum salgısı artar ve saçların yağlanması daha çok artar. Her yıkamada bu kısır döngüye gireriz. Bu nedenle yağlı saçlar için ardıç katranı ve kil içeren şampuanlar kullanmalıyız. Saçları yıkarken kafayı derisini çok ovalamak yağlanmayı artırır. Bundan kaçınmalıyız ve saç kremi kullanmamalıyız. Eğer kullanılacak çok az miktarda saç uçlarına kullanılmalıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

332 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları