Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saçlar neden yavaş uzar?

Saçlarınız eğer uzadığı zaman çok kırılıyorsa saç boyunda bir değişme göremezsiniz. Eğer saç kırığı probleminiz yok ise altında yer alan diğer sağlık problemleri var olabilir ve doktora başvurmanızda yarar var.

Saçın boyu, birkaç sebep ile hep aynı ya da kısa görülebilir. Size vereceğimiz seçeneklerden birisi tanıdık gelirse bu alışkanlıkları bırakmalı ve uzama sağlayacak bakımları uygulamayabilirsiniz.

Saç uzaması için kimyasal uygulamalar
Kalıcı olan saç düzleştiriciler, güçlü orieller ve diğer kimyasal maddeler saça zarar veren başlıca faktörlerdir. Zarar gören saç dipten uzamayı sürdürür fakat sıkça ucu kopar ve bunlardan kuaföre gidip kurtulabilirsiniz.

Durum böyle iken aşağıdakilerden hangisini yaptınız?

  • Saçın form ya da rengini değiştirme
  • Saçın doğal renginden en az 2 ton kadar açılması
  • Saçı hem düzleştirme hem de renk değiştirme
Bunlardan sadece birisine dahi evet diyorsanız, saç fazla işleme maruz kalmıştır. Kuaförlerin günahının olmadığını söylemek zor fakat yine de bu tür riskli uygulamalarda saçları profesyonel kişilere emanet edin.

Saçların sürekli uçlarından kesilmesi
Uzun saç istiyorsanız saçları kırpmayın. Kuafördeki kesimi sevmeyebilirsiniz fakat sağlıklı saç sürekli kesime ihtiyaç duymaz. Saçlar ne kadar az dokunulursa şekli o kadar az bozulur.

Saç ayda 1-2,5 santim arasında uzar. Sonuç olarak da saçları uzatmayı istiyorsanız bakımını düzgün yapın ve bu şekilde her ay kesmek zorunda kalmayın.

Saç uzatırken yapılacak bakım
Yeteri kadar dikkat edilmeyen saçlar kırılgan ve kuru bir yapıya bürünür. Siyah saçlar ise genelde daha çok neme ihtiyaç duyar.
  • Her gün veya haftada birkaç kez nemlendirici uygulaması yapıyor musunuz?
  • Ayda en az 1 kere derinlemesine bakım yapılıyor mu?
  • Her şampuan uygulamasından sonra saç kremi sürülüyor mu?
  • Her bakımın ardından kalıcı krem tercih ediyorsanız bir an önce başlamak gerekir.

Proteinin Zayıf Yapısı
İyi bir nem düzeyi ile birlikte saçın dengeli miktarda proteine ihtiyacı söz konusudur. Saçlar ne kadar fazla kimyasal uygulamaya maruz kalırsa o kadar çok protein kaybına uğrar. Her kimyasal uygulama, saç telinin üst tabakasında yüzer. Zayıf saç, incelmesinin ardından kopar.


  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

283 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları