Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saçlara rasta nasıl yapılır?

Rasta saçlarını tutamlara ayırarak sık sık örmekle uygulanan bir saç örgüsü modelidir. Aslında adı dreadlocktur. Rasta 2’ye ayrılır;
  1. Doğal (tığ ile yapılan)
  2. Doğal olmayan (balmumu ile yapılan).

İki yöntemde de rastaya başlarken saçlar istenen kalınlıkta ayrılır. İnce rasta yaparken 2 cm ebadında, kalın rasta yaparken 4 cm ebadında ayırmak gerekir.

Balmumu ile yapılan rastada ayrılan saç tutamı önce hafifçe krepelenip ikiye ayrılır. İkiye ayrılan saça dipten düğüm atılarak saçın açılmasına izin vermeden dipten sıkı bir şekilde krepelenmeye başlanmalıdır. İyice krepeyle tiftiklenen saç reçinesi bol sertleştirici ile elde yuvarlanır. Saç tiftenir ve eritilmiş balmumu üzerine dökülür şekillendirmesi yapılır. Balmumu suyu geçirmez, saçın tam anlamıyla yıkanması pek mümkün değildir.

Doğal rastada saça herhangi bir madde sürülmeş tığ ile saçın ayrılan tutamları teker teker rastalanır. Bu yöntem daha sağlam olanıdır. Tığ yardımıyla yapılan rastalar hem hijyen ve hem görüntü açısından daha iyidir. Doğal rastanın yapımı;

Rasta yaptıranların bilmesi gereken önemli bir nokta, yapılan rasta açılmaz, erkekler için kazıtmak bir yöntem olabilir ancak, kadınların bakım yaptırmadan saçlarının uzamasını beklemesi gereklidir.

  • Paylaş
Balmumu ile yapılan yöntem kalmadı. Koku yapıyo sonradan diye benım kafam rasta foto falan lazım olursa ulasın yardımcı olabilirim tığla sacların birbirine karıstırılıp kitlenmesi işlemi ile gercekleşir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1772 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt