Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saçlarımız uzuyor da neden kaşlarımız uzamıyor?

Saçlarımız ve kıllarımız, “keratin” adı verilen bir proteinle dolu olan ölü hücrelerden oluşurlar. Derinin hemen altında bulunan köklerine de, “folikül” adı verilir. Vücudumuzda çeşitli bölgelerde bulunan kılların boyları, genetik olarak programlanmıştır. Bu nedenle hepsi, belirli bir uzunluğa kadar uzarlar ve bu, son uzunluğa eriştikten sonra da periyodik olarak dökülürler. Ancak yaş etkisiyle, saç ve kıl köklerinin bu programlı büyümesinde bozulmalar görülebilir. Yaşlılarda kaşların normalden daha uzun olması, bu nedenledir.
  • Paylaş
Kaş veya kirpik gibi kıllar ise vücutlarımızda bulunan genetik bilgilere parelel olarak maksimum uzunluklarını korumaktadırlar. Fakat dışarıdan uygulanan kısaltma işlemi sonrasında tekrar maksimum uzama haline gelen kaş veya kiprikler belirli bir seviyeden sonra uzamayı durdururlar. Vücudumuzdan beslenen kılların bu tutumu sergilemeleri aslında yeterince beslenmemelerinden kaynaklanmaktadır. Daha fazla besin alamayan kıllar bu yönde uzamalarını ayarlarlar ve maksimum noktaya erişirler
  • Paylaş
2

Boraq, kaşının boyu saçının boyunu geçen amcalar var. Onlardaki durum ne olabilir acaba :)

Yolalinda, çok doğru dediklerin.kendi üzerimden örnek verirsem vitamin yemeye başladıktan sonra saçlarımın yanında kaş ve kirpiklerim de uzadı.

Merak etmeyin yaş kemale erince kaşlar da aynı saçlar gibi uzuyor. Muhtemelen sayın Elif Uzman (@elifuzman)'ın yazdıklarında doğruluk payı yüksektir ve kaşların maksimum uzama boyutu yaşla artmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

965 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları