Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sadece şüpheden dolayı ülkemizde bir kişi hapse atılabilir mi?

Sorduğunuz sorunun detayı olmadan sağlıklı cevap vermek mümkün olmasa da şüphenin de türleri vardır. Kuvvetli şüphe var ise suç türü cezanın üst / alt sınırı, şüphelinin kaçma durumu, delillerin durumu gibi bir çok faktöre göre cevap verilebilir. Somut örnek aranızda ciddi sorunlar olan bir arkadaşınızla ıssız bir yere içmeye gittiniz çevrede sizden başka kimse yok arkadaşınız başına taşla vurularak öldürüldü. Sizin açıklamarınız ispata muhtaç, en kuvvetli şüpheli sizsiniz, hakim muhtemelen sizi tutuklayacak kan izi, DNA izi vs. araştıracaktır. Kısacası hapse atılırsınız. Zaten mahkum olana dek her şüpheli suçun durumuna göre bir süre hapiste yatabilir.
  • Paylaş
Ülkemizin hukuksuzluk sistemsizliğinde sadece şüpheden dolayı insanlar yıllarca hapiste tutulabildiği gibi kanıt ve tanıklar olmasına rağmen katiller, tecavüzcüler bile beraat edebilmektedirler. Evet ülkemizde insanlar şüpheden dolayı hapse atılabilirler, soru sadece şüphenin kime ait olduğudur.
  • Paylaş
Ceza hukukunda şüpheden sanık yararlanır ilkesi vardır. Dolayısıyla sadece şüpheye dayanarak mahkeme mahkumiyet kararı veremez.
  • Paylaş
Sorunun cevabını bizden iyi bildiğiniz aşikar. Zira 'ülkemizde' diye soruyorsunuz. Net cevabı birlikte verelim. 'evet.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

572 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt