Bilmek istediğin her şeye ulaş

Safra kesesi olmadan da yaşayabilir miyiz?

Safra kesesinin görevi; vücuda alınan gıdaların sindirimini kolaylaştırmak için on iki parmak bağırsağına safra akıtmaktır. Safra özellikle yağların sindirimi ve emilmesi için gereklidir. Safra kesesi alındığı zaman karaciğerdeki safra bağırsağa akar. Sindirim kusurlarına ve hazımsızlığa neden olabilir.

Safra kesesi yaşam için gerekli değildir. Gerekli olduğu durumlarda alınabilir. Yaşam kalitesini yükseltir ancak yaşam için gerekli değildir. Taş oluşumu, kanser gelişimi gibi durumlarda ameliyatla safra kesesi alınır.

En çok görülen safrada taş oluşumudur. Safra kesesi taşında, karnın sağ üst tarafında, sırta ve omuza vuran bir ağrı olmaktadır. Ağrının özellikle ağır yağlı yemeklerin ardından şiddetli yaşanması safra taşına belirtidir. Ağrının yanında hazımsızlık, ishal ve kabızlık da görülmektedir.

Tedavi yöntemleri;
Organ
  • Paylaş
Safra kesesi alınıp yaşamına devam eden çok kişi vardır. Sindirimde bir takım sıkıntılar oluşturur sadece , ama hayati bi tehlike oluşturmaz. Zaten alınmasına karar verilmişse sağlığınızı bayağı tehlikeye atmış demektir.
  • Paylaş