Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağ kulak ile sol kulak arasındaki işlev farklılıkları nelerdir?

İtalya’daki Gabriele d’Annunzio Üniversitesi’nden Dr. Luca Tommasi ve Daniele Marzoli, insanlar arası iletişimde hangi kulağın tercih edildiğine dair 3 adet araştırma yapmışlar ve bu araştırma sonucunda kişilerin, sağ kulaklarına söylenilenleri yerine getirmede daha iyi olduklarını anlamışlardır. Beynin asimetrik bir işleyişe sahiptir. Buna göre, sözel uyaranları dinlemede sağ kulak daha baskın olmalıdır. Bunun nedeni, beynin sol yarım küresinin sözel bilgileri
işleme daha üstün olmasıdır.

Şimdi yapılan bu 3 deneye bakacak olursak;
  1. Tommasi ve Marzoli araştırmaları laboratuar ortamında değil, insanların sosyal olarak var olduğu ortamlarda deney yapmaya karar vermiş ve ilk olarak bir gece kulübünde 286 kişinin yüksek müzik çalarken birbirleriyle olan konuşmalarını izlemiş ve iletişim sağlamaya çalışan insanların %72 sinde sağ kulaklarını uzatarak dinlemeye çalıştıklarını gözlemişlerdir.
  2. İkinci deneyde yine bir gece kulübünde 160 kişiye yanaşıp, karşı tarafın duyamayacağı şekilde bir şeyler mırıldandılar. Bu kişilerin %58 i sağ kulağını yanaştırırken, %42 si sol kulağını yanaştırdı. Ancak kadınların hepsi sağ kulaklarını yanaştırdılar.
  3. Üçüncü deneyde araştırmacılar yine gece kulübünde 176 kişiden sigara istediler. Sağ kulağını yaklaştıran insanların, sigara alacaklarını anlama oranı daha yüksek çıkmıştır.
Sonuç olarak araştırmacılar, sözlü iletişimde sağ kulak-sol yarımküre üstünlüğü olduğunu ve beynin iki yarımküresinin yaklaşma ve kaçınma
davranışları açısından belirgin derecede özelleşmiş olduğunu anlamışlardır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1036 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Sağ göz ile sol göz arasındaki işlev farklılıkları nelerdir?