Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlık Bakanlığı'nın "Lise motor, mobilya, imam hatip" gibi sağlıkla ilgisi olmayan onlarca bölüm mezununu "hemşire, laboratuvar teknisyeni" gibi kadrolara yerleştirdiğini biliyor musunuz?

Haberin ayrıntısı:
 • Paylaş
Hiç şaşırmadım:)
 • Paylaş
Sağlıkta olmasaydı bari! Artık enjeksiyon ve tahlil işlemleri Allah'a emanet!
 • Paylaş
Çocukları okula kaydettirirken kan grubu kartı gerekliymiş sanırım. Bu nedenle bir dostum çocuğuna kart almak için test yaptırıyor. Doğumda kayıtlara geçen kan ile o gün çıkan kan grubu farklı çıkıyor. Gidip tekrar başka yere yaptırdı. Doğumda hastanenin testi yanlışmış. Çocuğu 6 yıl başka kan grubundan sanmışlar. Allahtan acil kan ihtiyacı olmamış. Böyle hatalar sonucunda hep insanların görevlerini ihmal ettiklerini düşünürüz genelde. Ama artık bulundukları görev için yeterliliklerinin olup olmadığını da düşünmemizin zamanı gelmiş sanırım.
 • Paylaş
Ama onu uzmanlar da diyor. En az iki kere kan grubu testi yaptırmak gerekiyor. Farklı çıkabiliyormuş. Hepimiz yaptırmalıyız yani. :)
 • Paylaş
Madem ki böyle 2 kere yaptırmak şart.:) Doğumdan sonra bebeği teslim etmeden önce 2 kez yapsın hastane testi:)
 • Paylaş
Yok 2.sini farklı kuruma yaptırmanı tavsiye ederim. :)
 • Paylaş
Neyse bence herkes kendi testini kendi yapar artık:) Baksana imamlar, motor bölümü mezunları bile yapabileceğine göre...
 • Paylaş
Aman zaten parmak ucundan kan alacaksın ne var onda! Bıraksan çocuk kendi bile yapar onu. :)
 • Paylaş
İçiniz rahat olsun arkadaşlar, neyseki haberin devamında;

Mevzuata göre,

1- Yerleşmiş olan tüm kişilerin, ilan edilen kadroların şartlarını taşıması gerekmektedir. ÖSYM'nin alan kontrolü yapmaması nedeniyle yerleşmiş olan bu kişiler bir hakka sahip olamayacaktır. Bunların atama işlemleri tamamlanmayacaktır. Zira sağlıkla ilgili bölüm mezunu değillerdir.

diyor.Aslında bu karışıklık öğretmenlik mesleğinde daha çok ziraatçısı, istatistikçisi,işletmecisi  gibi farklı meslek grublarından  matematik  ve sınıf öğretmeni olmaları.Onuda bırakayım, belli bir branşta öğretmen olup, ek ders olarak farklı  branşlarda ders veren öğretmenler...Sonuçta nasıl bir eğitim sisitemi..

Sağlık alanında yapılan yanlışlarda aslında buna benzer, tıbbı sekreterlik,cevre sağlığı  yada laborantlığı okumuştur, hemşire ya da sağlık memuru olarak çalışır.Çünkü alınırken sadece"sağlık meslek liseli olmalı" deniyor. Kişi bunu bile bile yazıyor, o ayrı mesele, istemdeki boşluktan yararlanıyor.

Herkes ehli olduğu mesleği yapsın, Herkes ehli olduğu konuda konuşsun. Ama hiç böyle olmuyor..

 • Paylaş
Atamaları bile tercih yapanlara haksızlık değil mi? Bir mobilyacıyı aldı diye oraya yerleşemeyecek bir sürü insan var. Ki insanların çoğu bu tercihleri bilinçsiz yapıyor. Yazanlar da hemşire olacağım umuduyla yazıyordur Allah bilir. :)
 • Paylaş
2

Begüm, :))olabileceğine inanıyorsa o da çok ilginç, İnsanlar sadece bir ucundan bir açık yakalayımda devlete nasıl kapak atsam diye düşünüyor. Evet böyle yanlış yerleştirmelerle,hakkı olanlar o an yerleşemiyor.Baştan titizce davranıp istenilen özelliklerde iyi düşünmeleri gerekiyor.

Sevgiseli, Çoğu hayal kırıklığına uğramıştır.

Osym yerleştiyor ama kurumlar başlatmıyor. buradaki hata osym'nin zira alan taraması yapması gerekiyor
 • Paylaş
1

Begüm, kurum,eleman ihtiyacını bildiriyor, aradığı koşulları bildiriyor..ösym aracılığı ile de alınıyor...Şimdi kurumun eleman isterken bu şartlardaki EKSİKLİK ösym i bağlamaz, kazanan kişiyi de bağlamaz, istenilen özelliklere göre gelmiş.kurum hayır dese bile mahkeme yoluyla kazanır..Bizim kuruma güvenlik görevlisi alınırken, şimdiye kadar hep erkek almışlar, çalışma koşullarına göre erkek daha uygun, (nöbet, dağ...)..ama bu ayrıntıyı diğer istemde atlamışlar.. Dolayısıyla çoğunluğu bayan olan bir kesim kazandı..kurum mecburen kabul etti...Herşey olabilir...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

621 Görüntülenme4 Takipçi12 Yanıt