Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıklı bir duş nasıl olur?

Yapılacaklar sırasıyla şöyle:
 1. Elinizi iyice sabunlayın. Bol su ve temizlediğiniz ellerinizi kullanarak mahrem yerlerinizi yıkayıp elinizi tekrar sabunlayın. Böylece bütün günün kiri pası liflere ve dolayısıyla vücudun muhtelif yerlerine yayılmayacaktır.
 2. Saçlarınızı ve vücudunuzu iyice ıslatın. Saçlarınızın her yerine su gelmesi için ellerinizle bir miktar saç diplerinizi ovalamanızda fayda var.
 3. Saçlarınız çok yağlanmışsa ellerinizi bu aşamada sabunla yıkayın ve suyu kapatın.
 4. Kremli şampuanı elinize veya saçınıza dökün ve saçınızı, bu sefer şampuanla iyice köpürene kadar ovalayın. Bu aşamada tırnak uçlarınızdan bir miktar yardım alarak kafa derinizi daha temiz hale getirebilirsiniz.
 5. Gözünüze sabun bulaşırsa az miktar su yardımıyla gözünüzü durulayın. Buradaki en önemli husus şu: saçınızı, tüm vücudunuz sabunlanana kadar durulamayacaksınız. Bu sayede şampuanın kimyasal özellikleri saçınızdaki mikropları vb kırarken, krem özelliği de saçınızı yumuşatacaktır. Bir taşla iki kuş vuracaksınız yani.
 6. Duş liflerinden birine duş jelini dökün ve vücudunuzun muhtelif yerlerini iyice köpürterek yıkayın. Burada dikkat edeceğiniz konular şöyle:
  1. Yüzünüzü yıkamak için mutlaka ama mutlaka ayrı bir lif kullanın. Yüzünüzdeki bakteri faunası ile vücudunuzun daha az hijyenik kısımlarındaki fauna aynı değildir ve kimi bakterileri yüzünüze taşımak istemezsiniz.
  2. Özellikle etek bölgesi ve ayaklarınız için ayrı birer lif kullanmak isteyebilirsiniz. Bence bu biraz fazla titizlik olur ama farklı faunalar meselesi buralar için de geçerli.
 7. Sıra geldik duş fırçasını kullanacağımız yere. Duş fırçasını biraz ıslatın. Üzerine duş jelini dökün ve sırtınızı bir güzel fırçalayın. Bu iş için Watson’s mağazalarında bulduğum fırçayı oldukça öneririm. Kendisi epey serttir ve hamama gitmeden, kendi kendine kese atmak isteyenler için oldukça idealdir.
 8. Suyu istediğiniz sıcaklığa getirin zira bir sonraki adımda yüzünüzü yıkayacaksınız ve göz kapaklarınızda sabun varken (yani gözleriniz kapalıyken) su sıcaklığını ayarlamak oldukça zor oluyor.
 9. Şimdi sadece yüzünüz için kullandığınız life bir miktar duş jeli dökerek yüzünüzü bir iyice yıkayın.
 10. Saçlarınızı, saç diplerinizi yine ovalayarak (tırnakları unutmayın) durulayın.
 11. Tüm vücudunuzu iyice duruladıktan sonra ellerinizi bir kez daha sabunlayın.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

429 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt