Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıklı bir sakal tıraşı nasıl yapılır? Hangi malzemeler kullanılmalıdır?

Tıraş Öncesi
Bıçak cildinize değmeden yüzünüzü iyice temizleyip nemlendirmeli, sakallarınızı yumuşatmalısınız. Bunu yapmak için en iyi yol, tıraştan önce sıcak bir duş almaktır.Bu sayede cildinizdeki gözenekler açılır, cilt ve kıllar yumuşar. Duş imkanı yoksa birkaç dakika sıcak suyla yüzünüzü rahatlatın. Kullanacağınız kaliteli tıraş jeli ya da köpüğü, tıraş sırasında bıçağın yüzünüzde rahatça kaymasını sağlayıp tahriş ve sivilce riskini minimuma indirir. Tıraş için özel olarak üretilmiş kozmetik ürünlerini yeterince kullanırsanız en sert sakallar bile dize gelecektir.

Tıraş Bıçağı
Eskimiş, körelmiş bir tıraş bıçağının yeri çöp kutusudur, yüzünüz değil. Kör bıçakla tıraş olmak tahrişe ve kesiklere neden olur. En ufak bir rahatsızlık ya da kıl çekilmesi hissettiğinizde bıçağınızı değiştirin. Üç beş kuruş tasarruf için yüzünüzü kazımaya değmez. Kalitesiz ya da eskimiş bir bıçakla iyi tıraş mümkün değildir.

Tıraş Yönü
Sistematik olarak "yukarıdan aşağıya doğru" tıraş olun. Favorilerden başlayıp boynunuzda bitirin. Bir sisteme bağlı kalırsanız aynı noktadan gereksiz yere tekrar tekrar geçmek zorunda kalmazsınız. Sakalları çıkış yönlerinde kesin. Terse doğru gitmek aynada fiyakalı durabilir, ama sonrasında tokat yemiş gibi kırmızı bir surat ve dönmüş kıllarla sokakta dolaşmak istemezsiniz. Bununla birlikte cildiniz değerlidir, hemencecik tıraşı bitirmeyin, tıraşı kısa kesmeyin.

Bakım
Tıraştan sonra da yüzünüzü serin su ile yıkayın. Böylece açılan gözenekler kapanacak ve gözeneklerin içine kir girmesi azalacak. Tıraştan sonra mutlaka bir losyon kullanın çünkü tıraş bıçağı cildinize ne kadar dikkat etseniz de zarar verir, kızarıklıklar görünür. Alkol oranı yüksek tıraş kolonyaları değil, nemlendiren ve bakım yapan özel losyonlar kullanın. Balsamlar bu konuda iyidir.

Şunu da unutmayın: Losyon yüzünüze değdiğinde cildiniz yanıyorsa bu normal değildir (halk arasında söylenenlere kulak asmayın). Ciltteki yanma, tahriş yüzünden olur. Tahriş ise yanlış tıraşın sonucudur. Olması gerektiği gibi tıraş olursanız yüzünüz tahriş olmayacağı için yanma da olmaz.

  • Paylaş