Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıklı bir sualtı dalışı için hangi ekipmanlar gereklidir?

 1. Dalış tüpü: Hava almanızı sağlayan içi yüksek basınçta hava dolu tüp. Yapılış tarihi, içine basılan hava miktarı, kullanışlı olması ve hafif olması önemlidir.
 2. Regülatör: Dalış tüplerinde bulunan yüksek tazyikle depo edilmiş havayı indiğimiz derinlerdeki basınca düşürür ve çevre basıncına göre ayarlayarak dalgıcın su altında soluk alıp vermesini sağlar.
 3. Dalış elbisesi: Üşümeye ve suya karşı vücudu korur. Ayrıca küçük kazalar ve sıyrıklara karşı etkili olur. Tüm vücudu kapsayan, esnek, yumuşak, rahatça giyilebilen ve içi merserize astarlı dalış elbiseleri tercih edilmelidir.
 4. Başlık: Başınızı suya karşı korur. Başı rahatsız etmeyecek kadar sıkı, boyun kısmı da ceketin yaka altına gelecek biçimde boynunuzu kaplamalıdır. Bere gibi başa çekerek giyilmelidir. Eğer saçlarınızın bir bölümü dışarıda kalırsa onları da başlığın içine yerleştirin. Aksi halde bu durum sizi rahatsız edeceği gibi, maskenin içine suyun girmesine yol açar.
 5. Patikler: Ayakların üşümesini önler. Yumuşak ve tabanları sert olmalıdır. Çorap gibi giyilir. Karaya çıktıktan sonra, bulunduğunuz yer taşlık, mercan kayaları ve midyelerle kaplı olabilir ayaklarınızı korumak bakımından önemli bir ekipmandır.
 6. Eldivenler: Elleri soğuğa ve su altındaki nesnelere karşı korur.
 7. Can yeleği: Suda dengede durmanızı sağlar, diğer aksesuarlarla birlikte sizin yüzerliliğini sağlar. Su üzerinde veya su altında izlenilmesi bakımından frapan, renkli veya fosforlu olanlar tercih edilmelidir.
 8. Derinlik göstergesi: Suyun ne kadar derinliğine indiğiniz gösteren alettir.
 9. Dalış saati: Tabiiki de dalışın belli bir süresi vardır ve bu süreyi kontrol edeceğiniz aletiniz olmalı.
 10. Yüz maskesi: Göz ve burnu sudan korur. Su altını net görmenizi sağlar. Maske camı yüze yakın olmalıdır. Maske camı ile göz arasındaki boşluk ne kadar kısa mesafede olursa, görüş alanı da o kadar fazla olur.
 11. Palet: Hızlı yüzme ve kolay manevra yapabilmeyi sağlar.
 12. Ağırlık kemeri: Denizaltında dengeyi sağlamak, dibe inişi kolaylaştırmak için kullanılır.
 13. Su altı pusulası ve feneri: Fenerler suyun içini aydınlatmayı, pusulalar da yönü tayin etmeyi sağlar.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

378 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları