Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıklı insanlarda zamanla aseksüel bir hayat yaşama arzusunun oluşması mümkün mü? Ne gibi etkenler bu tercihe yöneltir insanları?

Daha çok kadınlarda gözüken cinsel isteksizlikle karıştırmamak gerekiyor aseksüelliği. Çünkü libido sorunu yaşayan kadınlar aslında iyi bir cinsellik yaşamak istiyorlar ama hormonal durumları, belki psikolojik durumları buna izin vermiyor. Oysa 'aseksüellik' bir tercih söz konusudur. Dünyada bir çok aseksüel çift bile bulunmaktadır. Elbette birbirlerine karşı sevgi duyup birbirlerine sarılarak filan sevgilerini gösteriyorlar ama hiçbir sekse varan bir yakınlaşma yaşamıyorlar. Kendi seçimleriyle olan u haytlarında mutlu olduklarını söylüyorlar.

Bazı psikologlar ' Hiç bir cinsel istek duymamak ciddi bir psikolojik sorundur, hormonal olarak libidonun düşük olduğunu gösterir ve cinsel terapi ile tedavi edilmesi gerektiğini' söylerler.

Ayrıca cinsel isteksizlik aseksüelliğe neden olur ama her cinsel isteksizlik aseksüelliğe neden olmaz.

Kimlerde görülür daha çok? Benmerkezcilli, egoları yüksek insanların aseksüellik daha sık görülüyor. Ama bunun yanı sıra özgüven problemi olan, çok silik, kendini çok aşağılayan insanlarda da bu oran yüksek. Genellersek eğer kişilik olarak çok marjinal uç dediğimiz kişilerce çok tercih edilen bir olgudur.
  • Paylaş