Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sağlıksız tavuğu nasıl anlarız?

Tavuğu Türkiye sınırları içinde alıyorsanız sağlıksızdır. tabii Avrupa'da alıyorsanız da sadece organik olanları sağlıklıdır. Köy tavukları ise sığırların besi yemlerini yerler ve yumurtaları iğrenç kokar. Tavukların da sağlıklı olacağına ihtimal vermiyorum. Muhtemelen büyük ve küçükbaş hayvancılık olmayan kırsal bölgelerde sağlıklı tavuk bulabilirsiniz. Mesela şehir kenarları...
  • Paylaş
Tavuk alıyorsun çok zor pişen köy tavuğu alacaksın ama et fiyatına geliyor ya da öle bişey...ama aldığına değiyor çok lezzetli. Ben artık yılda en fazla 3 veya 4 defa tavuk yiyorum o da aşeriyorum gıdaklıyorum da yiyorum. Malesef kemikler elime aldığım an kırılan bir tavuğu yiyemiyorum arkadaş. Halbuki köy tavuğunun kemiğini kırmak imkansızdır:) ayrıca okuduğumuz kadarı ile yüksek oranda antibiyotik içeriyor tavuklar. Gerçi son zamanlarda okuduğum kadarı ile ette de varmış antibiyotik. Bence en sağlıklısı vejeteryan olmak.
  • Paylaş
2

Şaman, Yok be üstat sebzede de GDO var, hormon var. En sağlıklısı ölmek ☺

Unluckypod, tabi haklısın en sağlıklısı ölmek, mesela ölünce hasta olanına rastlamadım hiç, çok sağlıklı oluyorlar:)

Tavuğun yetiştirilmesinde ve gelişmesinde yapılan müdahalelerin sağlıksız tavuklar ortaya çıkardığı söyleniyor. Şöyle ki;
Tavukları büyütme amaçlı yumurtadan çıkar çıkmaz civcivlere antibiyotik vermeye başlıyorlar. Böylece civcivin bağırsak sistemi tam anlamıyla gelişmiyor ve enerji tüketimi fazla olmuyor. Verilen yemin civcivde depo halde kalmasıyla aslında depo yaparak büyüyen patatesten farkı kalmıyor. Fabrikalarda güneş ışığı görmeden yetiştirilen tavukların canlı haldeyken bile kemikleri kırılacak hale gelebiliyor.

Diğer bir sağlıksız olay; tavukların günde 3-4 kez yumurtlaması olarak gösteriliyor. Bir yumurtanın kanala düşüp tavuktan çıkma süresinin 24 saatten az olmaması burada da yanlış bir durum olduğunu gösteriyor.

Tavukların tarım ilaçları içeren yemler yemeleri, küflenmiş yemler yemeleri insan vücudunda kanserojen etki oluşturabiliyor.

Tavuğun pişme süresinin bize bir ipucu verdiği söyleniyor. 20 dakika yarım saat gibi zamanlarda pişen tavuğun etinin çok sağlıklı olmadığı söyleniyor.
  • Paylaş
Tavuk eti daha beyaz olur, derisi vücudunu bırakır sarkmaya başlar. Tabi yeni yöntemlerden de bozulmuş tavuğu ozon suyuna batırıp çıkarıyorlar ve tavuğun raf ömrünü uzatıyolar. Özellikle marketlerde bazı alışverişlerde tavuk eşantiyon olarak veriliyor. Lütfen o tavuklara dikkat ediniz. Tavuğu aldığınızda koklayınız. Yanlış bilinen bir ışey de tavuğun alındığında pişirilmeden önce yıkanmasıdır. Yıkarken tavuktan tezgaha sıçrayan sular çok büyük risk oluşturmaktadır. Çapraz kontaminasyon yani bulaşmayla diğer gıdalara, eşyalara sıkıntı oluşturabilecek mikroorganizmalar bulaşmaktadır. Fakat direk yıkanmadan kaynatıldığında, yüksek sıcaklıkla bu mikroorganizmalar inaktif olmaktadırlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

775 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt