Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sahip olduğumuz web server'ın Windows Azure platformuna taşınmasının artıları nelerdir?

Windows Azure'a geçiş ile ilgili daha önce yazdığım bazı teknik noktaların bulunduğu yazılar vardı, bunların da yardımı olabilir:

Windows Azure platformuna geçiş #1 - SQL Server
Windows Azure platformuna geçiş #2 - Web Server

Sorunuza gelince, Windows Azure şu an yeterli seviyeye gelmiş durumda ve her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Desteklediği ve desteklemediği bazı özellikler eskiden sorun oluşturuyordu, ama şu anki hali ile hem kullanım kolaylığı açısından hem de performans anlamında üst düzey bir noktaya geldi.

Performans açısından baktığımızda Azure bize (an itibarı ile) 5 farklı tip sunucu sağlıyor: windowsazure.com/en-us/pricing/details/v...

Bu makineler başlangıç, orta ve üst düzey olabilecek her türlü uygulama için yeterli seçeneklerdir. Performans anlamında ise, özellikle Azure Cloud Service kullanıyor iseniz, yani size özel Virtual Machine seçeneği yerine tümü ile Azure üzerinde koşan bir uygulama tasarlıyorsanız, bunun size performans anlamında ekleyeceği farkın yani sıra, kod tarafında bu sisteme entegre olabilmek için bazı ek kodlamalar yapmanız gerekiyor. Bu sebeple, bir kere entegre olana kadar sisteminizi test ortamı dışında kullanıma açmayın derim. Çünkü, bulut bilişim sunucuları üzerinde hala eksik kalan bazı şeyler olabiliyor. Örneğin; Azure üzerinde henüz yüklenmemiş bir güncelleme paketi, sizin sisteminizde soruna yol açabiliyor ve elle bunu yüklemeniz mümkün değil. Tek yapabileceğiniz, o paketin Azure üzerinde güncel hale gelmesini beklemektir.

İşin 2. ayağı ise maliyet. Azure tarafında maliyetlerinizi şu şekilde hesaplayabilirsiniz: windowsazure.com/en-us/pricing/calculato...

Benim hesaplarıma göre, eğer BizSpark veya buna benze bir avantajınız yok ise, Azure (geçtiğimiz aydan itibaren) fiyat olarak şu an Amazon ile neredeyse kafa kafaya fiyatlandırma yapıyor. Geçtiğimiz ay, fiyatlandırmalarda bir değişiklik oldu. SQL Server için Web, Standart, Enterprise olmak üzere farklı sürümler seçeneklere eklendi (virtual machine için söylüyorum). Bununla birlikte fiyatlandırmaya da eklemeler yapıldı ve fiyat arttı. Lisanslama sorunu olmadığı için Microsoft önceki fiyatlarında çok çok iyi maliyetler sunuyordu ama şimdi neredeyse kafa kafaya geliyor Amazon ile. Eğer Türkiye'de bir hosting firması ile çalışıyor iseniz o zaman kendi fiyatınız ile bir karşılaştırma yapmalısınız tabi ki.

Sonuç olarak, performans anlamında kesinlikle Azure sistemi ile her şekilde (eğer varsa) kendi sunucularınıza göre daha yüksek performansı alırsınız. Fiyat olarak ise, an itibarı ile Amazon'dan çok farkı yoktur diyebiliriz. Tabii ki aynı fiyat ise bile Azure daha cazip gelecektir diye tahmin ediyorum.

Güncelleme ve bir not:
Bu arada çok çok önemli bir noktayı belirtmeyi az kalsın unutuyordum. Eğer Azure üzerinde kendi VM'inizi oluşturarak uygulamaya geçecek iseniz, daha oluşturma esnasında mutlaka ama mutlaka, tüm sunucularınızın aynı data center içinde ve birbiri ile mümkün olabildiğince yan yana olabilmesi ve Virtual Network kurmadan makineleri aynı network içinde görebilmeniz için bir "Affinity Group" oluşturun ve makineleri aynı Affinity Group içinde barındırın. Bu çok önemli çünkü sadece "network latency" sebebi ile sitenizin load time'ı etkileniyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

489 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt