Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şahıs şirketlerinde Firma adı Firma ünvanı arasındaki fark nedir bu iki isim nasıl olmalıdır? Ve şahıs şirketini kuran kişinin adı firmada kesinlikle geçmeli midir?

Örnekle açıklayabilirmisiniz ?Düzenle
Şahıs Şirketleri: Tüzel kişiliğe sahip ve ortakların sorumlulukları

sınırsız olan şirket türleridir (burada sınırsız sorumluluk derken yasa, şirket sahibinin her türlü varlığı ile ticaretinde sorumlu olduğunu ifade ediyr yani şirketin borcundan tüm mal varlığınız ile mesülsünüz)


Ortak ekonomik bir çıkar veya çıkarların gereği olarak sayısı belli kişilerin kurdukları ve sorumlulukları kişisel olan ortaklıklara şahıs şirketleri denir.


Ortakların sayısı genelde azdır ve ortaklığın devri de oldukça zordur. Şahıs şirketlerinde ortakların hepsi uygun

Şirketten ayrılan bir ortağın şirket ilişkilerinden dolayı üçüncü kişilere olan sorumluluğu bir süre daha devam eder. Ortaklar, gerçek kişilerdir ve şirket borçlarına karşı sınırsız (bütün mal varlığı ile) sorumludurlar. Şahıs şirketleri TTK'ya göre ikiye ayrılır. Kollektif şirket ve Komandit şirket.


Şahıs şirketlerinde ünvan ve gerçek ismi birlikte kullanılır.isimlerde herhangi bir kısaltma yapılmaz. Yasal oalrak tüzel kişilik olduğunuz için isim ve ünvan beraber kullanılır. Firma kaşesinde sadece ticari ünvan kullanılabilir bunda bir engel yok isim ve ünvan ticaret sicil de beraber geçmelidir. ancak kaşede sadece ünvan kullanmanın rekabet yasağına takılması durumu çok fazladır şöyle ki @serkan ın firmasını ele alalım serkan burada 4Y Bilgi Teknolojileri adını kullanırken aynı adı kullanan bir başka tüzel kişiliğin iddia edeceği şan ve namını kullanma suçlamasından kaçınamaz dı. bu tür ihlallerde menfaat davalarında aleyhte, borç/alacak davalarında karşı tarafın lehine kararlar verileceği unutulmamalıdır.
  • Paylaş
Şahıs şirketlerinde şirketin resmi işlemlerinde (vergi, kdv, vs.) şahsın adı ünvan ile bilikte geçmelidir. Bunun dışında kaşe'de geçmesine gerek yoktur. Aslında onda da bulunması gerekli ama bir problem yaratmıyor. Benim şahıs şirketim var ve yukarıda bahsettiğim şekilde 3 yıl faaliyet gösterdi.
  • Paylaş
6

Saygın Erten, Mesela Firma adı Serkan Köse Bilgi ve İnternet hizmetleri Firma ünvanı ise Mekan Bilgi ve İnternet hizmetleri olablırıyor yanı degılmı ama fırma adında mutlaka kuran şahsın adı geçmeli doğrumu ? Direk Mekan Bilgi ve internet hizmetleri olarak şahıs firması açamıyoruz doğrumudur ?

Serkan Kiose, Benimki şöyle idi. 4Y Bilgi Teknolojileri - Serkan KÖSE ama kaşede 4Y Bilgi Teknolojileri olarak kullanıyordum.

Serkan Kiose, Evet şahıs firmasının açılış işlemlerinde ünvan ile birlikte adın ve soyadın geçmek zorunda ama şirketin kendi yazışmalarında kullanmasan da oluyor.

Saygın Erten, Teşekkür ederim internette saatler geçirilen bir konu bu konu ve artık fikrim aklım aydınlandı çok sağolun Serkan Bey İyi çalışmalar dilerim...

Serkan Kiose, Rica ederim :)... Umarım artık arayanlara ulaşır :)

Saygın Erten, Ulaşmalı :) Ben teşekkür ederim

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

12951 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt