Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şahitliği mahkemelerde kabul görmeyen meslek erbabı şehir efsaneleri dışında gerçekten var mıdır?

Hangileridir? Hangi yasa ve gerekçeye göre bu durum böyledir? Şehir efsaneleri ekşi'de yazıyor, lütfen efsane şeklinde değil dayanaklı cevaplar verin.Düzenle
Yoktur. Ancak bazı durumlarda bazıları tanıklıktan çekinebilir. Bunlarda kanunda açıkça yazılmıştır.
MADDE 248- (1) Aşağıdaki kimseler tanıklıktan çekinebilirler:
a) İki taraftan birinin nişanlısı.
b) Evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi iki taraftan birinin eşi.
c) Kendisi veya eşinin altsoy veya üstsoyu.
ç) Taraflardan biri ile arasında evlatlık bağı bulunanlar.
d) Üçüncü derece de dâhil olmak üzere kan veya kendisini oluşturan evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi kayın hısımları.
e) Koruyucu aile ve onların çocukları ile koruma altına alınan çocuk.

Tanıklıktan çekinmenin ikinci gurubu, sır nedeniyle tanıklıktan çekinme madde başlığı ile HMK’nın 249/1 maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre kendisinin yapmış olduğu görev nedeniyle, sır olarak bilgi aktarılan kişiler varsa, örneğin doktorlar, meslekleri nedeniyle öğrendikleri bilgiler açısından tanılıktan çekinebilir. Avukatlar da vekil edenlerinin kendilerine aktardığı bilgileri sır olarak saklamakla yükümlüdürler. Ancak bu madde, avukatlar için bir farklı uygulamaya yer vermiştir. Madde metnine göre, eğer sır sahibi açıklanması için izin verirse, avukat tanıklıktan çekinemez
Tanıklıktan çekinmenin üçüncü gurubu “menfaat ihlali nedeniyle tanıklıktan çekinme” madde başlığı ile HMK’nın 250. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddenin uygulana bilmesi için, menfaat ihlalinin tanığın bizzat kendisinde ya da HMK 248. Maddede gösterilen kişilerde yani kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme hakkı olan kişilerde meydana gelmesi gerekmektedir.
  • Paylaş
Evet vardır. Örneğin bankacılık sektöründe çalışanların sektörde belli bir yılı (Kaç yıl olduğunu şu an hatırlayamıyorum.) doldurduktan sonra sürekli insanlarla muhatap olmalarından ötürü ruh sağlıklarının bozulması gerekçesiyle şahitlikleri kabul edilmemektedir.
  • Paylaş
1

Şaman, Hangi kanunun hangi maddesi?

Emin Degilim ama Bankacılık cagrı merkezide calişmış kişilerin ikna kabiliyeti yüksek oldugundan dolayı en az o sektörde 2 yıl calışmış insanların şahitlik yapamadıgı hakkında bir bilgim var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10122 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt