Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şahmeran nedir? Hakkında ne biliyorsunuz?

Şahmeran Kamçatka'dan İspanya'ya kadar devam eden Yılan Kültü'nün özellikle Mezopotamya'da şekil almış halidir. Uzak Doğu ve Bati Ejderha ve Canavar mitosları ile akrabadır. Uzak Doğu'daki Ejder aklı, bilgeliği temsil ederken Batı'daki çoğunlukla kanatlı, ağzından alev saçan öldürülmesi gereken canavar kötülüğü temsil eder; Aziz George'un Filistin de at üstündeyken elindeki uzun mızrakla öldürdüğü temsil edilen canavar budur. Mezopotamya'daki insan başlı yılanlar ise kudreti temsil eder, genelde cam altı bazen de halı süslemesi olarak ama her zaman çift olarak resmedilirler. İlginç olan adeta bir kuşak gibi dolanan yılan kültünün geçtiği yerlerde kadının hep şu ya da bu şekilde dans ettirildiği de görülür.

Orta ve doğu Anadolu masalları, resimleri, tasvirlerindeki kadın başlı, yılan vücutlu bilge ve iyi yaratık. Bir taraftan ölümsüz olduğu söylenir diğer taraftan o ölünce şahmeranlığın kızına geçtiği anlatılır. Sözcük Farsçadan dilimize geçmiştir ve yılanların şahı anlamındadır.

Şahmeran
  • Paylaş
Çook küçükken bir masal dinlemiştim ve o masalın tek hatırladığım yeri yılanların başı olan yarı insan, yarı yılan Şahmeran' ın bizim yörede öldürüldüğü ve yılanların bundan haberinin olmadığını anlatmıştı. Ve bir gün yılanların bunu öğreneceğini işte ozaman kıyametin kopacağını söylemişti. Masalın sonu şöyle bitiyordu. Adanayı sel, Tarsusu yel, Mersini ise yılanlar basacaktıı. Çocukken yılanlar öğrenecek diye çoook korkmuştum:) Sahi masalın girişi gelişmesi neydi?
  • Paylaş
Okuduğum bir kitapta Şahmeran Efsanesi şöyle anlatılmıştı.

Yarı yılan, yarı kadın. Şahmeran öyle güzel bir kadın ki Tahmasp ilk gördüğünde onun gözünün gördüğü en güzel kadın olduğunu düşünür. Zehirli olmasına ve dünya düzeninin kurulduğu zamandan bu yana var olmasına rağmen Şahmeran zararsızdır. Güvenmemesi gerektiğini bildiği halde Tahmasp'a güvenir ve onun için birçok şey yapar. Zamanla Tahmasp'a aşık olur, tabi Tahmasp'ta gözünün gördüğü en güzel kadın olan Şahmeran'a aşık olur. Ama Tahmasp ailesi uğruna Şahmeran'ı yüzüstü bırakır ve yeryüzüne geri döner.

Kralın hasta olduğu haberi gelir ve Şahmeran'ın eti tek şifadır, Şahmeran ölmelidir.  Şahmeran, Tahmasp karşısında çaresizdir.  Şahmeran'ı gören kişi hamama girdiğinde derisi pullanır. Bütün herkesi hamama sokup Tahmasp'ı bulurlar. Adam yapılan işkencelere dayanamayıp sevdiği kadını bulup öldürür.

Böylece dünya üzerindeki en güzel kadın aşkın gözünü kör etmesinden dolayı mantıklı hareket etmediğinden, yüzbinlerce yıllık ruhunu kaybeder.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

841 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt