Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sahte-evrimcilik nedir?

Claude Lévi-Strauss'un üretmiş olduğu "sahte-evrimcilik" teriminden ne anlamak gerekir?Düzenle
O ne yahu sosyete mantısı gibi.

Demiştim ama şunu buldum:
  • "Lévi-Strauss için, sahte evrimciliğe karşı mücadele, genetik biyolojiyle çeşitli kültürlerin etnolojisi arasında kolaycı bir belirlenme ilişkisi kurmanın reddinden de geçmektedir. Daha ziyade karşılıklı bir zenginleşme vardır; halklar arasındaki genetik birleşimlerle kültürel birleşimler karşılıklı olarak birbirlerine destek olur: "Her kültür genetik yetenekleri ayıklar ve bu yetenekler, karşı etki yoluyla, öncelikle güçlenmelerine katkıda bulunmuş kültür üzerinde etki ederler." Örneğin bir kabilede, yeni birleşimleri olanaklı kılan dışevlilik ilişkilerinde bir tür doz ayarı, edinilen farklılıkları güçlendirmeyi de olanaklı kılan görece bir yalıtıklık vardır; biyolojik evrimi hızlandırıp kültürel buluşlardaki canlılığı kamçılayan da bu doz ayarı olmuştur. Dolayısıyla Irk ve Tarih'le aynı tezleri bulmuş oluruz, fakat bu kez, bile bile, insanlığın birliğine nazaran çoğulluğu, kurucu yükümlülüğüne nazaran alışverişlerin zorunlu olarak sınırlanması vurgulanmaktadır."

  • Sadece bu paragrafı bulabildiğime göre benim sahte evrimcilikten anladığım yeterli miktarda parametrenin hesaba katılmadan evrimsel süreçlerin büyük hata payıyla hesaplanması oluyor. Sahte evrimciler genetik özelliklerin kültürleri oluşturduğunu ve bu kültürlerin oluştuğu gibi kaldığını ya da coğrafyaya bağlı, iklimsel vb etkenlerle geliştiğini savunurken evrim teorisi bu kültürler kapalı kültürler dahi olsalar nadir de olsa yapılan dış birleşimlerle yeni genlerin kültüre girdiğini ve o genlerden çıkan iyi ürünlerin dışa kapalı da olsa o kültür içinde mutlaka değerlendirilerek daha da güçlendirildiğini savunuyor.
  • Bunlar bulduğum bu paragraftan anladıklarım, ödev falan yazıyorsanız daha fazla araştırmalısınız.
  • Paylaş
4

Hakan, Benim galiba hem yaradılışa inanıp evriminde olduğunu olduğunu düşünüyorsan sahte evrimci oluyor galiba... Evrimci Allahsız olmak zorunda ya bazı evriklere göre 😊😊

Dilara, Bence akıllı tasarım teorisiyle bir ilgisi olmalı, vakit bulup okuyamadım ama akıllı tasarım teorisi şöyle der: Tanrı ilk canlı hücreyi yarattı ve evrimi planladı dolayısıyla hem evrim hem de tanrı var. Bir nevi agnostik bir bakış açısı oluyor yani.

Dilara, Bir de bu abi anlaşıldığı kadarıyla sahte evrimciliğe karşı.

Hakan, Galiba öyle...

Sahte şeyh'in dinden imandan kesilmişi olsa gerek : -)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

513 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları