Bilmek istediğin her şeye ulaş

Said Nursi'nin hayatını anlatan Hür Adam filminde senaristin amacı nedir? Gerçekleri ne kadar yansıtıyor?

ben de o yorumun altına yazdım zaten söyleyemeyiz diye
 • Paylaş
ideolojik gözlüklerimizi çıkartırsak; çeşitli farklı kaynaklardan derlendiği bu sayede gerçeklere çok yaklaştığı ifade edilen bir eser. en azından öğrendiğimiz tarihinden daha gerçek olduğunu tahmin ediyorum.
 • Paylaş
gerçekleri yansıtmadığı ortada gerçeği geçmişi yeniden yorumlayarak tekrar anlayamayız hata etmiş oluruz taraflı bir filmin gerçeklerden bahsettiğini nasıl söyleriz !!
 • Paylaş
bir üstteki yorum şeklinde söyleyebiliriz.
 • Paylaş
Hayatta her şey bir taraftadır Gökçen. Gerçek de bir taraftır, kurgu da. Kemalist de Nurcu da. Cemaatçi de, örgütçü de, liberal de... Bugün filmi izlemeye gittim, perde önü dahil tüm koltuklar doluydu izleyemedim. İzledikten sonra daha detaylı yorum yapabilirim.
 • Paylaş
maalesef kalitesiz bir film olmuş..sözde herşeyi yassaklayan,dini yok eden bir "cumhuriyet" profili verilmiş..evet kesinlikle saidi nursinin seyh sait isyanıyla ilgisi yok ve maaelsef tıpkı nazim hikmet gibi haketmediği bir surgun hayatı geçirmiştir..ama öldürülmek istenseydi zaten öldürülürdü..yani devletin gizli planlar yapıp ,kendi sürgün ettiği adamı öldürmeye çalışmasını göstermesi ,gülünç olmuş..ayrıca ev hapsini komunist uygulama olarak algılamak da ayrı bir trajikomiktir!..
 • Paylaş
açıp bakın filmi izlemeden saidi nursi kimdir milli mücadeleye katıldığı bile söylenmekte yani o adamı gel sen teeeee o zman cezalandırma gel ne zaman hükmünü ver şimdiki sapkınlıkların kaynağı olduğunu düşündüğüm yegane şahıslardan biridir. önce adam neler yapmış neler etmiş bilmek lazım
 • Paylaş
ha Cem doğrudan dile getirmiş aynen katılıyorum bu bi aklama çabasının açılım versiyonudur haberiniz olsun
 • Paylaş
said nursiyi aslında çok tanımıyorum,filmi seyretmedim,ama hayatının büyük bir bölümünü sürgünle , hapiste geçmiştir.. cem in dediği gibi tam bir suçu olmuş olsaydı, çoktan öldürülürdü. Allah ı anlatmanın yanında az da olsa siyasete de girmiş.. meclise girmiş, sözde Atatürkle de bacak bacak üstüne oturup konuşmuş..ki bence bu gerçek değil,ki o dönemler bir çok zaferin gerçekleştiği zammanlar da böyle bir komutanın karşısında bu şekilde davranmak..pek akıl almıyor..
 • Paylaş
yani bir de herşeyi "yasak" diye algılatmak pek başarılı olmamış!yani herşey yasak olsaydı din elden giderdi zaten!şekilciliği yok etmek istemiştir cumhuriyet..bir de çelişkiye bakın ki;adam allah tan başka kimsenin emrine girmem diyor filmin bi bolumunde..ama cumhuriyetin "bu ülke şeyhler ,dervişlerle yönetilemez" tezine karşı çıkılıyor!!aslında cumhuriyet,halkı korumaktan,dini olması gerektiği yaaşmaktan yanadır..kimsenin kulu olmamanın yanıdandır..ama insanımız farklı algılıyor ya da alıglatılıyor maalesef.
 • Paylaş
said nursi nin aslında cumhuriyete karşı olmadığını saltanatın kaldırılmasını desteklediğini duymuştum bir tartışma proğramında, ama laikliğe karşı, şapka kanuna, giyime karşıymış.doğru kaynakları bulup okumak lazım, ama o kaynaklar nerde?."kimsenin kulu" cem , tabi bu kimse derken neyi kastettin??
 • Paylaş
şeyhlerin dervişlerin vs vs lerin kulu ! sana bununla ilgili bir link veririm yine..ama şimdi değil.eve gittiğimde kaydetmiştim..said i nursi nin belgelerrle yaptığı şeyleri..evet hilafete de karşı bir adammış.fakat şapka kanununa da karşı çıkmış..ki bunun desteklenecek yanı da var açıkçası..evet şapka kanunu çıkması normal edebilir ama bu,herkesin şapka takma zounluluğunu gerektirmez!
 • Paylaş
şapka kanununa ben de karşıyım:) devrim diye yedirdikleri şeye bak:) Padişahlıktan cumhuriyete geçiş devrim ise, şapka kanunu ise ancak bir kapris olabilir. filmi izledim, başarılı buldum ayrıca. tavsiye ederim izlemeyenlere.
 • Paylaş
bir şekilcilikten başka bir şekilciliğe, avrupa örnek alınarak..:(kişilerin giyim kuşamına , özgürlüğüne bence karışılmamalı...ilerleme,gelişme, çağdaşlık kıyafetle olmuyor bence. hele taklitle hiç değil..bu filme gitmek istiyorum,gidenler çok memnun,3 saat sürmesine rağmen hiç sıkılmadık diyorlar..bir de tartışma proğramlarnda konuşuluyor hep, acaba filmin tamamını izileyipte mi konuşuyolar yoksa fragmanlarından mı yola çıkarak youm yapıyolar..aslında bazı şeyleri anlamakta zorluk çekiyorsun.. mahkemede beraat edip tekrar ve tekrar sürgün ve hapse konması...Atatürk ün karşısında bacak bacak üstüne atması da .. eğer gerçekten attıysa ve Atatürk bu davranışı kendisine karşı bir saygısızlık görseydi , o anda öldürülürdü..demek ki bizim somut gördüğümüz şeyin altında başka anlamlar gizli...bence geniş düşünmek lazımm...nasıl bir hayat yaşadı.. nasıl yaşayabildi...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

999 Görüntülenme4 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları