Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sakarlığın sebebi nedir?

Sakarlık temel olarak psikiyatri biliminin alanına giren rahatsızlıktır. Hakkında herhangi bir bilgisi olmayan insanların aşağılayıcı ve dalga geçer biçimde tanımlamalar yapmaları gerçekten çok üzücüdür. Sakarlık aslında Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) rahatsızlığının ön şartıdır ve insan neden sakardır kısaca yazayım belki daha az dalga geçilen bir konu olarak algılanmasına bir faydam olur.

Son 30 yılda yapılan bilimsel araştırmalar DEHB 'nin yapısal bir sorun olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu araştırmalar beyin kan akımı ve glikoz (şeker) metabolizmasındaki bozukluklar üzerinde yoğunlaşmıştır. Beyindeki bu fonksiyonel bozulmaya hamilelikte kullanılan ilaç veya toksik maddeler, annenin gebelikte geçirdiği enfeksiyonlar, zor doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebeğin geçirdiği Merkezi Sinir Sistemi Enfeksiyonları (menenjit, ensefalit gibi) neden olabilmektedir. DEHB'nin en önde gelen nedeninin ise genetik geçiş olduğu düşünülmektedir.

Daha yakın bir zamanda, bilim insanları DEHB’si olan çocuklarda beynin bazı kısımlarının %10 civarında küçüldüğünü tespit etmiştir. Pozitron emisyon tomografi (PET) taraması ile bir insanın devamlı olarak dikkatini bir yerde toplaması ve konsantre olması ile beynin bazı bölgelerindeki aktivite düzeyi arasında bir ilişkinin olduğunu göstermişlerdir. Bu taramalar DEHB’si olan insanlarda, dikkati kontrol eden beyin bölgelerinin daha az glikoz kullandığını ortaya çıkarmıştır, bu da bu bölgelerin daha az aktif olduğunu göstermektedir. Bazı insanlarda böyleyken, diğer insanlarda neden böyle olmadığı henüz netlik kazanmamıştır.
 • Paylaş
Narsisizmdir.

Kafadaki aslında önemsiz düşüncelere çok fazla önem atfetmek ve bu düşünceciklerin bir bardağı kırmayacak şekilde hareket etmek üzere gerekli olan ufacık beyin fonksiyonunu engellemesi.

Aslında beyin, bardağı tutma hareketini zaten otomatik yapar, eğer ki kişi onu rahat bırakırsa. Sakar kişi ama, çevreye duyarsızdır ve bencildir. Aslında zekaya da beyni optimumda işletebilme yetisi dersek küçücük düşünceciğiyle bloke olan beyniyle pek de zeki sayılmaz. Farmville* oyununun bilgisayarınızın bios'unu* çökertmesiyle kıyaslanabilir. Tabii bu sadece dikkatsizliği açıklar. Bu tür kişiler ayrıntılara girmeden her şeyin kabasıyla ilgilendiklerinden yaratıcı yönlerini rahatça serbest bırakıp güzel eserler de verebilirler.

Özetlersek:
1- Narsist kişilik bozukluğu.
2- Düşük beyin kapasitesi.
3- Motorik sitemde bozukluklar.
4- Kişi iyi görmüyordur.


*Farmville: Kafayı tamamen bloke eden düşüncecik
*Bios: Bardağı tutma motorik fonksiyonu
 • Paylaş
Sakarlığın sebebi belki biraz dikkat dağınıklığı belki de sürekli ben ne kadar sakarım acaba şimdi ne yapacağım korkusu olabilir. Sakar biri olarak söyleyebilirmki herhangi birşey yaparken off sakarlığım tutmasa dediğim anlarda başıma bisürü şey geliyor. O anda sadece neyi mafedicem diye düşünüyorum. Belki daha az düşünerek işe adapte olmak daha iyi olabilir.
Bi insan terliğini giyerken düşer mi arkadaş =) Ben düşerim. : P
 • Paylaş
1

Fatmanur Mavi, Ben de sakarım ve çok sanssizimdir ya bi insanın bindiği otobüsün frenleri kopar mı ben varsam kopar

Yıllarca enişteme sakar olduğu için takılırdım. MS rahatsızılığı çıktı. Uzun süreli bir sakarlık söz konusu ise mutlaka ama mutlaka sebebi araştırılmalı, bir doktora danışmalıdır. Bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.
 • Paylaş
Sakar olarak gösterilen kişinin kendini değersiz hissetmesi durumu tabi bu insanın dikkatsizliğinden meydana gelir ama dikkatsizliğin de bir sebebi vardır kendini değersiz hissetme ve düşünce dünyasında farklı boyutlara dalma olarak adlandırılabilir.. .
 • Paylaş
Kafada başka şeyler olur hep. Beyin hareketlere hükmedemez tam olarak. O yüzden de sakarlık olur.
 • Paylaş
Beynin aynı anda çok sayıda fikir üretmesi ve kararlar vermesi :)
 • Paylaş
Dikkatsizlik ve olacağı önceden hesaplayamama...
 • Paylaş
Aslına bakarsan bazı durumlarda gerçekleşen aksiliklerin her zaman gerçekleşeceğini düşünüp strese girmek.Mesela ; müsafirlere çay verirken ayağın halıya takıldı düştün diyelim, orada müsafirlere rezil olduğunu düşünürsün başka bir gün yine farklı müsafirler geldi çay vereceksin aklına hemen önceki yaşadığın olay gelir . Yine o olayın tekrarlanmaması için bütün dikkatini halıya takılmamaya ayırırsın tabi bu durumda halıya takılmazsın ama çay tepsisini eğik tutarsın işte oldun sakar
 • Paylaş
Dikkatsizlik, yoğun duygu bence. .
 • Paylaş
Yorgunluk, uykusuzluk
 • Paylaş
1

Erkan YILMAZ, Aşk işsizlik bozuk bir moral ya da mutsuz bir durum :)

Ergenlik. (Ciddiyim)
 • Paylaş