Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sakızın sağlığa bir zararı var mıdır?

Sakız
İçeriği nedeniyle sakızın zararları vardır. İçinde bulunan sorbitol adlı tatlandırıcı madde ince bağırsak tarafından emilimi çok zor olan bir maddedir. Yapılan bir araştırmada ortaya çıkardığı rahatsızlıklar arasında aşırı kilo kaybı, şiddetli karın ağrısı ve diyare görülmüştür. Bunların nedeni ise iki bayan deneğin bünyesinde var olan sorbitoldür. Daha sonra iki bayanın sakız bağımlısı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sadece sorbitol değil sukraloz, mannitol ve MSG gibi sakızın içinde yer alan maddelerin de zararı vardır. Suklarozun kanserojen olduğu bilinmektedir. Mannitol, öldürücü derecede kalp krizlerine sebebiyet verebilir. MSG ise tat alma duyusunu tetikleyerek yenilen ürünün tadının güzel algılanmasına yol açar. Aslında kalpte ritim bozukluklarına, çarpıntıya, nörolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.
  • Paylaş
Bazı sakızların dişler içinde zararı vardır. Bazılarının ise diş ve diş etleri için yararı vardır. Mümkün olduğu kadar kenger sakızı kullanmak gerekir. Bulamıyorsak boya içermeyen ve tatlandırıcılardan uzak sakız kullanmamız daha doğrudur. Ve sakızı uzun süreli kullanmak bakteri üreteceğinden 2 saatten fazla çiğnenmemeli, çiğnendikten sonra tekrar kullanılmamak üzere atılmalıdır.
  • Paylaş
Sakız çiğnemek midedeki hidroklorik asit salgısını artırmaktadır. Bu nedenle aç karnına çiğnendiği zaman bu salgının durmadan salgılanması mideye zarar vermektedir. Ayrıca sakız çiğnemek bu salgıyı artırdığı için sindirimi de kolaylaştırır ( sakız çiğnemenin, bağırsak ameliyatlarından sonra bağırsak hareketlerinin daha erken başlamasını sağladığı tespit edilmiştir.) böylece karnınız çabuk acıkır ve kilo almanıza sebep olabilir. Bu nedenle diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmezler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1592 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları