Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saldıran bir köpeğe karşı en iyi korunma yolu nedir?

Sorunuzun cevabını bu linkte bulabilirsiniz.

inploid.com/post/sokak-kopeklerinin-saldirilari-ve-korunma/


Sanki böyle bir soruya aynı cevabı yazmıştım. Dejavu yaşıyorum şuan :)


Burası tecrübe paylaşım yeri olduğundan iki defa köpekten kaçış tecrübemi de ekleyerek bu cevabımı değiştireyim:)

İlk köpek saldırısına koşu yaparken uğradım. Isınma turları atarken bir baktım peşimde sarı kocaman bir köpek. Refleks olarak ben hızımı artırdım ama ne koşma o anda tek rakibim Süreyya Ayhan'dı:) sonuç ben yerle yeksan durumdayım. Ne olacaksa olsun deyip yine refleks cenin pozisyonuna geçmiştim. Ve köpek hem havlıyor hemde beni kokluyordu:) boşa o kadar koşmuştum:)

İkincisi; doğada otları böcekleri seyrederek lay lom gezerken bi baktım köpek koşarak ve havlayarak bana doğru geliyor ben yine refleks koşmaya başladım. Bir baktım dere. Dere dediysem bayağı geniş ve su debisi yüksek bir akarsu. Ben can havliyle ilk sıçrama atlayışımı yaparak karşıya geçmiştim. Köpek suyu geçip yanıma gelememişti. Böylelikle kurtulmuştum. Geri dönüşümde o dereyi atlayarak geçemedim:) Geri dönebilmek için bayağı bir yürümüştüm.

Bunlar bana ders oldu. Artık köpeklerden kaçmamayı öğrendim. Kararlı durup ve hatta yerden taş alır gibi yaptığınızda kaçıyorlar.

  • Paylaş

İki köpek varsa koordinasyonlarını bozun, Zamanlamanız iyiyse size doğru koşan köpekleri tekme marifetiyle ayrı yönlere dağıtır ve ataklarındaki senkronizasyonu bozarsınız. Daha sonra birini seçin ve siz de ona doğru koşun, 1 metre kala tekme sallayın (muhtemelen ıskalayacaksınız) ve yay çizerek diğerine doğru koşun ve saldırıya geçin. Sonra diğerine ve sonra diğerine. Bu yöntemle "erkekseniz teker teker gelin" demiş olursunuz. Vaktiyle bana saldıran 2 köpekle bu şekilde 10 dk. oynamıştım. Adrenalinin kralıdır valla. O zamanlar benimkisi deli cesaretiydi, iyisimi siz elinize sert bir şeyler geçirin ya da yeterince sinirliyseniz tekme ve yurmuk da işinizi görür.

  • Paylaş
11

Nazende , Tekmeyle falan olmaz bu işler, en iyisi taş atmak taş:)

Haluk Peşan, Ayağımızda asker postalları varken, olur gibi gelmiş demek ki :) Taş mı? Tam kafaya kondurabilirseniz ne âlâ :)

Nazende , cesaretin kaynağı belli oldu:) işte o anda heyacandan elleri titretmeyip tutturmak gerekiyor:)

Haluk Peşan, :)) Güzel... Sıvışmak veya yaralamak işin kolay yolu; benim maksadım eğlenmekti. Bir kışlada 2 günlüğüne misafirdim, dolaşırken 2 köpek saldırmış; eğlenmeyelim mi?

Nazende , Belli ki bilmeden köpekciklerin evlerine davetsiz girmişsiniz : ) hiç köpeklerle eğlenilir mi.

Haluk Peşan, Yabancı yer, zaten vakit geçmiyor, n'apayım... Hem kabahat onlarda da var; misafire böyle davranılır mı hiç? Öyle "hoşşgeldin"e böyle "hoşbulduk" :)

Nazende , Gerçekten eğlenmek canınız istediğiyse hazır kışladasınız komutanlara şaka yapsaydınız :) gerçekten de ayıp etmişler ama onlar sizi hırsız sanmıştır yoksa köpekler cicidir psikopatlarının dışında pek bişey yapmazlar.

Haluk Peşan, e bıktık tabi kurbağa yeşilinden, köpeklere saralım dedik. Hoş; ani gelişen bir durumdu, "bak saldırıcaz" demediler. Şaka bir yana, köpekleri severim; bi alıp veremediğim yoktur. Zaten hadise de çok eski.

Nazende , Köpekler candır...

Haluk Peşan, Candır tabi. İstisnalar dışında canı da korur.

Nazende , Kesinlikle.

Öncelikle köpeğin saldırabileceğini fark ederseniz soğukkanlı olmaya çalışın. Göz göze gelmeyin, yavaş adımlarla geri çekilin ve sakın koşmayın. Yine de saldırırsa erkekseniz ve biraz cüsseniz varsa köpeği etkisiz hale getirebilirsiniz. Yere düşürüp ağzını kapatmayı deneyin ve yardım çağırın. Köpekler için çeneyi açmak kapamaktan daha zordur. Bayansanız ya da bunu yapmak istemiyorsanız en yakın arabanın tepesine veya yüksek bir yer bulabilirseniz oraya çıkın.
  • Paylaş
1

Nazende , Saldıran bir fino ise tamam da yoksa bir bayana göre çok zor hareketler bunlar :) Zamanında koşarak kaçamamışlığım var tecrübeyle sabit hemde antreman yaparken:) bayağı hızlı koşuyorlar. Bu yüzden hiç kaçmıyorum kararlı bir şekilde yanından geçiyorum.

Bu soruyu yanıtlarken öncelikle köpekleri tanıyor olmalısınız. Tabii kendinizi de:)) Köpeklerin duyum ve algı süreçleri bizden farklıdır. Çok iyi koku aldıklarını az çok herkes bilir. Köpeklerin koku alma duyusu o kadar gelişmiştir ki; bir insanın heyecanlanması ile vücudunda meydana gelen kimyasal değişimler etrafa bir koku yayar. Bu duyu(m) köpek için "saldır" emridir. Siz istediğiniz kadar sakin olmaya çalışın köpekten korkuyorsanız ya da niyetiniz kötüyse köpek bunu duyumlar ve saldırması gerektiği şeklinde anlamlandırır yani algılar ve size saldırır. Ve bir kaç cins hariç köpekler insandan çok daha güçlü ve çeviktir (tabii çıplak halde). O nedenle köpeklerden korkmamayı öğrenmeniz gerekmektedir.
Bunun en iyi yolu da eviniz uygunsa köpek beslemekten, onlarla dostça ilişki kurmaktan geçmektedir. Ve hiç bir zaman geç değildir!!!
  • Paylaş
1

Cansu Arı, Köpeklerin her cinsiyle aram çok iyidir ve asla korkmam. Korkmayı bırakın, sever öperim... Ancak yine de geçtiğimiz yakın zamanda yanından geçtiğim sokak köpeği tarafından hunharca ısırıldım. Köpek kuduz değilmiş. E bende korkmadığıma göre, başka bir nedeni daha var bunun bence.